Powiat wejherowski - Atrakcje

Strony

Wejherowo, Plac Jakuba Wejhera
Plac Jakuba Wejhera – centralny plac w Wejherowie, będący rynkiem miejskim. Jego granice zostały wytyczone w latach 1643-1644. Ma kształt prostokąta, przy czym z rogów północnych wychodzą po dwie ulice, a z rogów południowych po jednej.
Wejherowo, Plac Jakuba Wejhera 8
Ratusz w Wejherowie - mieści się przy południowej pierzei Rynku (Plac Jakuba Wejhera). Jest to trzeci budynek ratusza, poprzednie zostały rozebrane. Obecny budynek został wzniesiony w 1908 roku. Architektura budowli nawiązuje do stylu empire. Posiada niewielką wieżyczkę.
Kalwaria Wejherowska (kasz. Wejrowskô Kalwarëjô) – zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa. Została zbudowana w latach 1649 - 1655.
Bożepole Wielkie, Chmieleniecka 36
Parafia św. Piotra Apostoła w Bożympolu Wielkim – rzymskokatolicka parafia w Bożympolu Wielkim. Należy do dekanatu gniewińskiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1977 roku. Wcześniej w latach "po 1945" do 1977 r. w składzie parafii w Rozłazinie.
Borowo (kaszb. Jezoro Bòròwò) - śródleśne jezioro rynnowe północnego krańca Pojezierza Kaszubskiego w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Wejherowo, na obszarze leśnym Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Północnym brzegiem jeziora prowadzi turystyczny Szlak Wejherowski.
Wejherowo, Reformatów 19
Kościół pw. św. Anny w Wejherowie wzniesiony w latach 1648-1650 przez Jakuba Wejhera, to jeden z najstarszych zabytków Wejherowa. Wraz z Kalwarią Wejherowską i z koronowanym przez papieża Jana Pawła II obrazem Matki Bożej Wejherowskiej, tworzy on Sanktuarium Pasyjno - Maryjne.
Marchowo Zachodnie (kasz. Jezoro Môrchòwsczé) – jezioro przepływowe położone w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Szemud, na północ od Kielna i południowy zachód od Koleczkowa, na północy Pojezierza Kaszubskiego.
Morzycz (Morzyc) - jezioro wytopiskowe na Pojezierzu Kaszubskim w gminie Linia, w powiecie wejherowskim województwa pomorskiego, na północ od Niepoczołowic. Do 1 września 1939 roku na zachód od jeziora przebiegała granica polsko-niemiecka. Ogólna powierzchnia: 7,5 ha
Choczewo, Pierwszych Osadników 57
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Choczewie – rzymskokatolicka parafia w Choczewie. Należy do dekanatu gniewińskiego diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1974 roku przez ówczesnego biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego.
Rumia, Kościelna 20
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi (Rumska fara) - świątynia została wybudowana w latach 1913-1918 w stylu neorenesansowym, orientowana, z wysoką wieżą od zachodu.
Łekno (Łękno) (kaszb. Jezoro Łekno) - jezioro wytopiskowe położone na Pojezierzu Kaszubskim, w gminie Szemud, niedaleko Kieleńskiej Huty. Ogólna powierzchnia jeziora wynosi 7,5 ha.

Strony