Gmina Istebna - Atrakcje

Strony

Kościół Świętego Krzyża w Istebnej – kościół obrządku rzymskokatolickiego w osiedlu Kubalonka w Istebnej. Położony nieco poniżej siodła przełęczy, po jej południowej stronie, tuż ponad drogą z Wisły do Istebnej.
Koniaków, Centrum 324
Parafia Świętego Bartłomieja w Koniakowie – parafia rzymskokatolicka w Koniakowie, należąca do dekanatu Istebna, diecezji bielsko-żywieckiej. W 2005 zamieszkiwało ją ponad 3000 katolików.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce – parafia rzymskokatolicka w Jaworzynce, należąca do dekanatu Istebna, diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana 15 czerwca 1958, po tym jak w 1957 ustanowiono tu samodzielne duszpasterstwo. W 2005 zamieszkiwało ją ponad 2000 wiernych.
Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Istebnej, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Istebna diecezji bielsko-żywieckiej.
Klasztor franciszkanów w Jaworzynce − dom zakonny franciszkanów w Jaworzynce, wchodzący w skład prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, w województwie śląskim; pustelnia (romitorium), dom filialny klasztoru cieszyńskiego.
Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej – drewniany kościół parafialny parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce, na górskiej polanie, którą przecina Główny Szlak Beskidzki.
Kościół św. Józefa w Istebnej – drewniany kościół filialny parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce, znajdujący się wśród zabudowań przysiółka Mlaskawka. Pierwotnie wzniesiony został w latach 1947-1948 w Jaworzynce, w przysiółku Trzycatek, pod wezwaniem Matki Bożej Frydeckiej.
Jaworzynka, Gorzołki, 720
Muzeum Regionalne "Na Grapie" w Jaworzynce – prywatne muzeum położone w Jaworzynce, na terenie przysiółka Gorzołki.
Koczy Zamek (847 m n.p.m.) – niezalesione wzgórze w obrębie Bramy Koniakowskiej w południowej części Beskidu Śląskiego.
Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Istebnej – prywatna kaplica wotywna w Istebnej, w przysiółku Bucznik (województwo śląskie), przy drodze wojewódzkiej nr 941. Wystawiona w 1923 r. i zaprojektowana przez Ludwika Konarzewskiego.
Tyniok (892 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowy szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, wznoszący się bezpośrednio na północ od Przełęczy Koniakowskiej. Zalesiony wierzchołek wschodni jest niższy zaledwie o 2 m od wierzchołka zachodniego, pokrytego polami i pastwiskami.
Złoty Groń (710 m n.p.m.) – góra w Beskidzie Śląskim, na terenie Istebnej. Stanowi kulminację krótkiego grzbietu, odchodzącego na tzw. Beskidzie od głównego wododziału karpackiego w kierunku północnym, nad dolinę Olzy.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Zaolzianka" – nieistniejące całoroczne szkolne schronisko młodzieżowe położone w dolinie Olzy na terenie Istebnej-Zaolzia (Beskid Śląski). Obiekt mieścił się w pochodzącym z 1927 roku, dwupiętrowym drewnianym budynku z podpiwniczeniem.
Siwoniowski (798 m n.p.m.) – niewybitny szczyt w południowej części Beskidu Śląskiego, a ściślej biorąc – wyraźne wypiętrzenie w grzbiecie, odchodzącym w Trojakach od głównego grzbietu wododziałowego Karpat w kierunku zachodnim i ograniczającym od południa dolinę Krężelki, ok.
Filipionki (779 m n.p.m.) – niewielkie, zalesione wzniesienie w Beskidzie Śląskim, wyrastające z południowych stoków grzbietu wododziału Wisły i Olzy na zachód od zwornikowej Karolówki, poniżej istebniańskiego przysiółka Pietraszonka.
Przełęcz Koniakowska (766 m n.p.m.) – dość szerokie i głębokie siodło w obrębie Bramy Koniakowskiej, w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego – i w głównym wododziale Polski, między Koczym Zamkiem na południu a Tyniokiem na północy.
Ochodzita (895 m n.p.m.) – wybitna, bezleśna góra o kopulastym kształcie w Beskidzie Śląskim, wznosząca się w głównym grzbiecie karpackim na terenie Koniakowa. Stanowi zwornik dla odgałęziającego się tu ku północy właściwego grzbietu Beskidu Śląskiego.
Chatka AKT na Pietraszonce – studenckie schronisko turystyczne (chatka studencka), położone na polanach przysiółka Pietraszonka w Beskidzie Śląskim, na południe od Baraniej Góry. Terytorialnie należy do Istebnej (przysiółek Pietraszonka występuje na mapach także jako "Pietroszonka").
Kubalonka (758 m n.p.m.) – przełęcz w Beskidzie Śląskim, pomiędzy szczytami Kubalonki (830 m n.p.m.) oraz nienazwanym wierzchołkiem o wysokości 818 m n.p.m. Oddziela ona pasmo Stożka i Czantorii od Pasma Wiślańskiego, zwanego też Pasmem Baraniej Góry.
Młoda Góra (838 m n.p.m.) – dość rozłożysta góra w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim.

Strony