Trzonka

0

Trzonka (t. Szronka, ludowa nazwa Czonka; 729 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Andrychowskim (Beskid Mały).

Ze szczytowych polan roztaczają się widoki na wschód w stronę Potrójnej i na zachód w stronę Hrobaczej Łąki (charakterystyczny masyw z krzyżem na wierzchołku), Żaru (ścięty, płaski szczyt ze zbiornikiem wodnym na górze). Ok. 400 m od Przełęczy Bukowskiej, przy zielonym szlaku do Wielkiej Puszczy znajduje się murowana kapliczka i źródło wody pitnej. W pierwszą niedziele sierpnia co roku odbywa się odpust i jest odprawiana msza święta na Trzonce. Na szczycie transformator elektryczny. Na szczycie i zboczach Trzonki znajdują się liczne domy (w jednym z nich znajduje się gospodarstwo agroturystyczne), wytyczone są ulice.

Zbocza Trzonki porastają wiekowe lasy bukowo-modrzewiowe z domieszka jodły, o częściowym charakterze pierwotnym (Las Bielański i Las Bukowiec). Żyją w nich liczne zwierzęta. Pomiędzy pobliskimi szczytami: Bukowskim Groniem i Palenicą znajduje się zabytkowa aleja limb (10 min od zielonego szlaku, drogowskaz wskazuje drogę).

Na jednej z polan pod szczytem, na Przełęczy Bukowskiej (654 m n.p.m.), znajduje się drewniana chatka turystyczna "Limba" (nazwa bierze się od pobliskiej zabytkowej alei tych drzew), prowadzona przez działaczy Klubu Turystyki Górskiej PTTK z Andrychowa. Do schroniska prowadzą:

  • z Porąbki (8,2 km, 440 m przewyższenia, 2,5 godz. marszu z plecakiem),
  • z Wielkiej Puszczy (2,5 km, 120 m przewyższenia, 1 godz.)
  • z Targanic (5 km, 350 m przewyższenia, 1,5 godz.).

Główny szczyt Trzonki znajduje się 500 m na zachód od chatki - idąc szlakiem zielonym należy skręcić w lewo (za drogowskazem).

Niektórzy (m.in. znany autor przewodników Andrzej Matuszczyk) twierdzą, że to właśnie szczyt Trzonki o wysokości 729 m n.p.m. powinien nosić nazwę Bukowskiego Gronia, a nazwa "Trzonka" czy też "Czonka" o etymologii ludowej odnosi się tylko do polany podszczytowej z chatką turystyczną i przysiółkiem.

Trzonka - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.