Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (lok. Bazylika) - kościół wzniesiony w latach 1842-1849, wg projektu Daniela Grötschela z inicjatywy ks. Jana Alojzego Ficka, rozbudowany pod koniec XIX w. i powiększony o nawy boczne w roku 1925.
Kalwaria Piekarska w Piekarach Śląskich – wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, najbardziej znanego na Śląsku ośrodka kultu Maryjnego. Jest to rozległe, otoczone parkiem założenie neogotyckie usytuowane na wzgórzu Cerekwica (obok Bazyliki).
Kopiec Wyzwolenia – kopiec w Piekarach Śląskich usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Stał się symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich.
Park w Świerklańcu — zabytkowy park znajdujący się w Świerklańcu.
Powierzchnia całkowita parku wynosi 180 hektarów. Park został założony w XVIII wieku. Pierwotny park założono już w latach 1670-80 przez ówczesnych właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck obok istniejącego już wtedy zamku.
Pałac w Świerklańcu - w 1876 roku niedaleko starego zamku Guido Henckel von Donnersmarck wybudował jako prezent dla swojej żony Blanki de Paiva – nową rezydencję w stylu Ludwika XIII zwaną popularnie "Małym Wersalem". Pałac zaprojektował Hector Lefuel (nadworny budowniczy Napoleona III).
Zamek w Świerklańcu (niem. Schloss Neudeck) – obecnie ruiny dawnego zamku (starego pałacu) na mokradłach w miejscowości Świerklaniec w powiecie tarnogórskim. Pierwotnie założony w średniowieczu przez Piastów na otoczonej wodą wyspie na planie owalnym, z dziedzińcem oraz wieżą.
Dioblina (niem. Teufelsmülhe) to las położony nad Brynicą, na granicy Kozłowej Góry i Wymysłowa. Nazwa używana bywała także w odniesieniu do całej okolicy lasu, a nawet w stosunku do leżącego tuż obok jeziora Świerklaniec.
Jezioro Świerklaniec (lok. Wał, Dioblina), znane także jako zbiornik Kozłowa Góra, to największy sztuczny zbiornik wody pitnej w okolicy Piekar Śląskich.
Cmentarz parafialny w Kozłowej Górze powstał w 1937 roku. Z tego okresu zachował się na nim grób niemieckich żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze należy do archidiecezji katowickiej i dekanatu piekarskiego. Została erygowana 28 maja 1957 roku.
Kaplica p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze (lok. Kapliczka) - murowany, niewielki kościół zbudowany w latach 1905-1907 przez mistrza murarskiego Stasia z Karbia.
Pomnik Jana Pawła II w Piekarach Śląskich poświęcony został 29 maja 2005 r. w czasie 58 pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców przez kardynała Franciszka Macharskiego. Autorem pomnika jest prof. Zygmunt Brachmański. Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w archidiecezji katowickiej.
Staw Koński w Kozłowej Górze - znajduje się w południowej części miejscowości, przy ulicy Tarnogórskiej, na przeciwko Lipki (lasu), tuż za końcem pierwszych zabudowań.