Gmina Krościenko nad Dunajcem - Atrakcje

Strony

Pieniński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 1932 r.
Zamek Pieniński – ruiny zamku położonego w Karpatach polskich, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych.
Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem – gotycki kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, wzniesiony w I połowie XIV wieku. Siedziba Parafii Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem. Jest to unikatowy przykład gotyckiej architektury sakralnej.
Walusiowa Jama – jaskinia w polskich Pieninach. Znajduje się w ich części zwanej Pieninkami w Czerwonych Skałach w dolinie Pienińskiego Potoku poniżej przełęczy Burzana. Położony ok. 150 m powyżej Pienińskiego Potoku otwór wejściowy o szerokości 10 m i wysokości ok.
Cmentarz komunalny w Krościenku nad Dunajcem zwany Nowym Cmentarzem – cmentarz komunalny dla Krościenka nad Dunajcem i Tylki przy ul. świętej Kingi w Krościenku nad Dunajcem naprzeciw kaplicy Przemienienia Pańskiego.
Grywałd, Kościelna
Kościół św. Marcina w Grywałdzie – gotycki, drewniany kościół parafialny pw. św. Marcina, wzniesiony w II połowie XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni. Podanie głosi, że jeszcze wcześniej w tym właśnie miejscu znajdowała się pogańska gontyna.
Kaplica Przemienienia Pańskiego w Krościenku nad Dunajcem – kaplica w Krościenku nad Dunajcem, przy ulicy św. Kingi, naprzeciw nowego cmentarza parafialnego. Najstarszy obiekt przy tej ulicy.
Rynek w Krościenku nad Dunajcem – centralny plac w Krościenku nad Dunajcem o wymiarach ok.
Dziury – jaskinia w Pieninach, w ich części zwanej Pieninkami. Znajduje się na północnych stokach Sokolicy, przy zielonym szlaku turystycznym z Krościenka na Przełęcz Sosnów. Nazwa jaskini pochodzi od terenu na którym się znajduje – Dziury.
Kaplica Świętego Rocha w Krościenku nad Dunajcem – kaplica w Krościenku nad Dunajcem, przy ulicy Trzech Koron, na tzw. Ptaszkowej Górce. Najstarsza kaplica w Krościenku.
Kościół Parafialny Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem – nowy, dominujący nad Krościenkiem katolicki kościół parafialny przy ul. Sobieskiego 2a; jest poświęcony Św. Stanisławowi – biskupowi, a jednocześnie jest wotum za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II.
Cmentarz wojenny nr 377 – Krościenko – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej w Krościenku nad Dunajcem.
Przełęcz Osice – położona na wysokości 668 m n.p.m. przełęcz w głównym grzbiecie Pienin Właściwych, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.
Kapliczka św. Kingi – kapliczka w Pieninach, przy zielonym szlaku turystycznym z Krościenka na Przełęcz Sosnów (i dalej Sokolą Percią na Sokolicę). Znajduje się na kamiennej podmurówce poniżej doliny Ociemne, przy Ociemnym Potoku. Jest to stara kapliczka, data jej wybudowania nie jest znana.
Białe Skały (749 m n.p.m.) – szczyt w głównej grani Pieninek w Pieninach Właściwych, położony na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Nazwy Białe Skały używa również Józef Nyka w przewodniku „Pieniny”. Na niektórych natomiast mapach szczyt ten podpisywany jest jako Sutrówka.
Cyrlowa Skała, Cyrhlowa Skałka, Cyrlowa Skałka, Cyrla – skalisty szczyt o wysokości 816 m n.p.m. w Pieninach Czorsztyńskich, pomiędzy przełęczą Trzy Kopce a Macelową Górą, z którą sąsiaduje od północy i od której oddzielony jest głębka przełęczą z polaną Podosice.
Ulica Jagiellońska w Krościenku nad Dunajcem – jedna z głównych ulic Krościenka, będąca fragmentem drogi wojewódzkiej nr 969() łączącej Nowy Targ z Nowym Sączem. Biegnie od ronda w centrum wsi w kierunku zachodnim do granicy sołectwa. Ulicą tą biegła kiedyś Droga Królewska (Via Regia).
Cmentarz żydowski w Krościenku – nieczynny i zniszczony cmentarz żydowski przy ul. Sobieskiego w Krościenku nad Dunajcem. Nie wiadomo, kiedy dokładnie został założony.

Strony