Grudziądz

0

Grudziądz (niem. Graudenz, łac. Graudensis, ros. Грудзёндз) – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad Wisłą.

Warto zobaczyć

Ratusz w Grudziądzu - ratusz miejski w Grudziądzu, znajdujący się w budynku dawnego kolegium jezuickiego.
Twierdza Grudziądz – system fortów, głównie z XIX wieku, na terenie Grudziądza i okolicznych miejscowości. Zadaniem twierdzy była osłona Grudziądza i strategicznego mostu na Wiśle w wypadku działań rosyjskich.
Zamek krzyżacki w Grudziądzu – założony w XIII w., od 1466 r. siedziba starostów królewskich, niezachowany. Przypuszcza się, że piastowski pograniczny gród obronny w Grudziądzu istniejący już przynajmniej w 1065 r., w 1222 r. został po raz kolejny zniszczony wskutek najazdów Prusów.
Bazylika kolegiacka św. Mikołaja w Grudziądzu – pierwotnie kościół parafialny (fara), od 1992 r. kolegiata, od 2010 r. nosi również tytuł bazyliki mniejszej. Świątynia pełni rolę sanktuarium maryjnego związanego z kultem obrazu Matki Bożej Łaskawej.
Grudziądz, Adama Mickiewicza 2
Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu – zwany także "Młodzieżowym", dawniej kościół ewangelicki. Neogotycka świątynia z lat 1896-1898 przy ul. Adama Mickiewicza.
Kościół św. Jana w Grudziądzu - kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Szkolnej 10.
Pomnik Żołnierza Polskiego w Grudziądzu, zwany również Pomnikiem Niepodległości.
Pomnik ułana z dziewczyną w Grudziądzu - zwany również "Ułan i dziewczyna", to rzeźba na Starym Mieście, odsłonięta na koronie muru schodów, prowadzących z ul. Spichrzowej na Błonia Nadwiślańskie, u zbiegu z ul. Ratuszową, w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza, fary i zabytkowych spichrzów.