Kamienica przy Kazimierza Wielkiego 47 - Pomniki

Strony

Papa Krasnal – pomnik Pomarańczowej Alternatywy – pomnik z brązu, wystawiony we Wrocławiu w latach dziewięćdziesiątych dla upamiętnienia ruchu Pomarańczowej Alternatywy, działającego w tym mieście w okresie stanu wojennego.
Pomnik Hrabiego Aleksandra Fredry – pomnik znajdujący się we Wrocławiu na południowej pierzei wrocławskiego Rynku.
Pomnik Bolesława Chrobrego we Wrocławiu – pomnik konny Bolesława Chrobrego według projektu Doroty Korzeniewskiej, Macieja Albrzykowskiego i Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej, wzniesiony we Wrocławiu na ulicy Świdnickiej i odsłonięty 15 września 2007 roku.
Pomnik Amora na Pegazie (Amor auf dem Pegasus reitend) we Wrocławiu – pomnik położony w Parku Mikołaja Kopernika nad Fosą Miejską, w ciągu Promenady Staromiejskiej przy Ulicy Teatralnej. Ma on formę plenerowej rzeźby monumentalnej ustawionej na wysokim cokole.
Wrocław, Plac Tadeusza Kościuszki
Kamień pamiątkowy ku czci Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne – granitowy głaz narzutowy usytuowany na Placu Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, poświęcony pamięci Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne.
Pomnik Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, to pomnik upamiętniający osobę Mikołaja Kopernika. Jego autorem był prof. Leon Podsiadły, a jego dzieło zaliczane jest do ważniejszych przykładów współczesnych rzeźb.
Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen (Pomnik ku czci Chińczyków z Tien-An-Men, Pomnik ofiar pacyfikacji na placu Tiananmen) – pomnik we Wrocławiu, którego autorem jest Marek Stanielewicz, upamiętniający Chińczyków z placu Tian’anmen, na którym w 1989 roku doszło do manifestacji i protestów chińskic
Pomnik Anonimowego Przechodnia – wrocławski pomnik stojący z dwóch stron skrzyżowania ulic Świdnickiej i Piłsudskiego. Składa się z czternastu odlanych z brązu postaci. Został odsłonięty w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 roku.
Powodzianka – pomnik autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Stanisława Wysockiego, został odsłonięty w pierwszą rocznicę powodzi. Upamiętnia wysiłek wrocławian w walce z powodzią tysiąclecia w lipcu 1997.
Pomnik Juliusza Słowackiego we Wrocławiu – pomnik upamiętniający polskiego wieszcza narodowego – Juliusza Słowackiego. Położony jest w Parku Juliusza Słowackiego przy alei Juliusza Słowackiego. Tędy również przebiega Promenada Staromiejska.
Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków) we Wrocławiu – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Autorem projektu pomnika jest Tadeusz Tchórzewski. Budowany w latach 1994-2000.
Pomnik św. Jana Nepomucena - XVIII wieczna figura autorstwa Jana Urbańskiego przedstawiająca świętego Jana Nepomucena.
Pomnik Papieża Jana XXIII we Wrocławiu – granitowy pomnik na niskim cokole przedstawiający papieża Jana XXIII, znajdujący się we Wrocławiu przy ulicy Świętego Marcina.
Pomnik Bohaterów Powstania Węgierskiego (Pomnik powstańców węgierskich) we Wrocławiu, to pomnik upamiętniający powstańców węgierskich z 1956 roku.

Strony