Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

0

Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie – rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Wolsztyn. Należy do dekanatu wolsztyńskiego. Mieści się przy ulicy Roberta Kocha.

Czytaj dalej

Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie – rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Wolsztyn. Należy do dekanatu wolsztyńskiego. Mieści się przy ulicy Roberta Kocha.

Historia

Świątynia została zbudowana w latach 1767–1769 w stylu barokowym. Poświęcona przez opata z Obry, Jana Nepomucena Bystrama. Prawdopodobnie pracami budowlanymi kierował Antoni Hoene. Powstała wtedy monumentalna budowla – halowa, trójnawowa, na planie prostokąta. Do jednonawowego prezbiterium były dobudowane po bokach zakrystia i skarbiec – pomieszczenia z emporami znajdującymi się na poziomie drugiej kondygnacji. Podczas tej budowy wnętrze świątyni zostało pokryte kopułami, na których zostały namalowane freski; autorem tychże jest polski malarz Jan Byszkowski, uczeń włoskiego malarza Tombariego. Prace nad malowidłami zostały zakończone w 1778. Freski przedstawiają:

  • w nawie głównej: dziesięć chórów anielskich, adorację Baranka Bożego, sceny z raju, Narodzenie Jezusa, personifikację władzy świeckiej i duchownej;
  • w nawie lewej: św. Rocha, cud w Kanie Galilejskiej, Mojżesza podwyższającego miedzianego węża na pustyni;
  • w nawie prawej: źródło tryskające na pustyni po uderzeniu laski Mojżesza, archanioła Rafała z Tobiaszem, sen Jakuba oraz św. Annę.

W 1810 spaliła się wieża budowli, którą w przeciągu jedenastu lat odbudowano. W 1925 dokonano przebudowy świątyni przez Stanisława Wróblewskiego z Poznania na polecenie księdza proboszcza – Zdzisława Zakrzewskiego. Kościół otrzymał nową zakrystię, do której wchodzi się przez przejście za ołtarzem głównym bądź kruchtę. Stara zakrystia i skarbiec utraciły swoją dawną rolę i są obecnie połączone z prezbiterium za pomocą łuków, pełnią dziś funkcję pseudokaplic ze znajdującymi się w nich ołtarzami. W 1987 wybudowano nową kopułę przechodzącą w latarnię i hełm na wieży według projektu architekta Stanisława Siedlarka.


Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.