Kościół św. Józefa Oblubieńca

0

Parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Hucie Kalnej – rzymskokatolicka parafia w Hucie Kalnej, sołectwie w gminie Czarna Woda. Należy do dekanatu czerskiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1979 roku.

Do parafii należą miejscowości: Czarne, Czubek – leśniczówka, Klaniny, Lubiki Duże, Lubiki Małe

Kościół w Hucie Kalnej został wybudowany
w 1894 r. przez wyznawców ewangelicko-augsburskich, natomiast budynek plebani został wzniesiony w roku 1907.

Wyznawcy tego kościoła, w większości Niemcy osiedlili się na tych terenach za sprawą działalności Hakaty, związku wspierającego Niemców na kresach wschodnich.

W czasie II wojny światowej, kościół został w połowie zniszczony i przeznaczony był do rozbiórki. Dzięki ofiarności mieszkańców został zrekonstruowany i wyremontowany.

W 1948 roku ks. Bolesław Meloch ze Zblewa, poświęcił kościół jako filię parafii Piece, a w budynku plebani urządzono szkołę podstawową, która była czynna, aż do 1983 r.
W 1957 roku ks. bp Kazimierz Kowalski utworzył samodzielny ośrodek duszpasterski.

Rektorami kościoła byli: ks. Edmund Huzarek, ks. Witold Chylewski i ks. Stanisław Szarowski.

15 czerwca 1979 roku, po wcześniejszych próbach likwidacji kościoła przez ówczesne władze komunistyczne, ks. bp Bernard Czapliński eryguje kanonicznie parafię rzymsko-katolicką w Hucie Kalnej, mianując jednocześnie proboszczem ks. Stanisława Szarowskiego, dzięki któremu kościół i parafia w Hucie Kalnej, nie zostały zlikwidowane.

Kolejnymi proboszczami parafii zostali: ks. Eugeniusz Surgent – (administrator), ks. Mariusz Łącki i obecnie ks. mgr lic. Grzegorz Sobota.

Wieloletnim organistą w kościele w Hucie Kalnej był Marian Biesek, pochodzący z pobliskiego Złego Mięsa.

Do zabytków kościoła należą: Figura pana Jezusa na krzyżu w prezbiterium z I połowy XVII w. i organy z poł. XIX w. Wewnątrz kościoła znajduje się tablica upamiętniająca ofiary wojny 1939-1945. O historii kościoła można dowiedzieć się z tablicy opisującej jego dzieje, która znajduje się w jego wnętrzu.

Kościół św. Józefa Oblubieńca - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.