Kościół św. Wawrzyńca

0

Kościół św. Wawrzyńca w Babimoście – katolicka świątynia w Babimoście (województwo lubuskie) – siedziba parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca.

Czytaj dalej

Kościół św. Wawrzyńca w Babimoście – katolicka świątynia w Babimoście (województwo lubuskie) – siedziba parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca.

Historia

Pierwszy drewniany kościół wzniesiono w Babimoście w XII lub XIII wieku. Początkowo nosił wezwanie św. Piotra, po czym pamiątką są klucze w babimojskim herbie. Następne wezwanie czciło św. Katarzynę. Kościół ten spłonął w 1728, ale został odbudowany w latach 1730 – 1740 w stylu późnobarokowym, jako świątynia pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Pożar w 1832 zniszczył barokowe wieże, które zrekonstruowano w 1888 w formach nawiązujących do klasycyzmu.

Wyposażenie

W kościele znajduje się poliptyk przedstawiający sceny z życia i męki Jezusa oraz świętych, oparte na zbiorze podań Legenda Aurea. Ołtarz wyrzeźbił Mistrz ołtarza z Gościszowic w 1499. Chór nie został zniszczony przez pożar z 1728. W bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej, prawdopodobnie namalowany w XVI wieku.

Organistówka

Częścią zabytkowego zespołu kościelnego jest organistówka, stojąca na północ od świątyni. Zbudowana została prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku. Jest to budynek parterowy, konstrukcji szkieletowej, wypełnionej cegłą, nakryty dachem naczółkowym z oknami powiekowymi. Początkowo w budynku mieszkał organista, a od 1974 rezydują w nim siostry Felicjanki.

Osoby związane z parafią babimojską

  • Józef Andrzej Załuski – proboszcz babimojski, magnat, mecenas kultury polskiej, historyk, bibliograf i edytor, współzałożyciel Biblioteki Załuskich w Warszawie,
  • Jan Daniel Janocki – proboszcz babimojski od 1745, bibliograf i prefekt Biblioteki Załuskich.

Kościół św. Wawrzyńca - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.