Powiat słupski - Przyroda

Strony

Słowiński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Utworzony w 1967 roku.
Konradowo (także Strzegomino, d. Jezioro koło PGR Niemcewo) (kaszb. Kònradowò) – jeziororetencyjne na rzece Słupi w Polsce położone na obszarze Wysoczyzny Polanowskiej w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, na terenie gminy Kołczygłowy.
Jezioro Głębokie (kaszb. Jezoro Głãbòczé) - jezioro w woj. pomorskim, w pow. słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska.
Konitopskie Jezioro (kaszb. Jezoro Kònitòwsczé) - przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Wysoczyźnie Polanowskiej, na północnym skraju obszaru leśnego Parku Krajobrazowego Doliny Słupi, w pobliżu wsi Gałęzów i Niepoględzie w woj. pomorskim, w pow. słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska.
Jezioro Dobrskie (kaszb. Jezoro Dabrzewsczé) - przepływowe jezioro rynnowe położone na Wysoczyźnie Polanowskiej, w gminie Dębnica Kaszubska, powiatu słupskiego, leżące na terenie Wysoczyzny Polanowskiej.
Rybiec - przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Wysoczyźnie Polanowskiej, na południowym skraju obszaru leśnego Parku Krajobrazowego Doliny Słupi, w gminie Dębnica Kaszubska, powiat słupski, województwo pomorskie, na obrzeżach wsi Podwilczyn. Powierzchnia całkowita: 14,2 ha.
Krzynia (także Krzemień, kaszb. Krziniò) – jeziororetencyjne na rzece Słupi w Polsce, położony na obszarze Wysoczyzny Polanowskiej w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, na terenie gminy Dębnica Kaszubska.
Jezioro Lewarowe - przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Wysoczyźnie Polanowskiej na obszarze Puszczy Korzybskiej. Poprzez małą strugę akwen jeziora jest połączony z dorzeczem rzeki Grabowy. Powierzchnia całkowita: 71,58 ha.
Ognica – wzniesienie o wysokości 40,4 m n.p.m. na Wybrzeżu Słowińskim, położone w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Ok. 0,3 km na południe leży wieś Modlinek. W 1949 roku wprowadzono urzędowo nazwę Modelska Góra, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Muddel-Berg.
Stolniczka – wzniesienie o wysokości 142,88 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, położone w woj. pomorskim, w powiecie lęborskim, na obszarze gminy Cewice. Nazwę Stolniczka wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Stolzen Berg.
Rezerwat przyrody Wyspa Kamienna – ścisły rezerwat faunistyczny obejmujący małą wysepkę na jeziorze Gardno na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego (o powierzchni 0,6 ha). Ochronie rezerwatu podlegają miejsca lęgowe kormorana czarnego i mewy srebrzystej.
Rezerwat przyrody Bagna Izbickie - leśny rezerwat położony w okolicy jeziora Łebsko, o powierzchni 281 ha (utworzony w roku 1982). Ochronie rezerwatu podlegają głównie brzeziny bagienne i zbiorowiska wrzosowisk atlantyckich.
Jesion z Motarzyna - najstarszy i najgrubszy jesion wyniosły w Polsce, pomnik przyrody. Rośnie we wsi Motarzyno w gminie Dębnica Kaszubska w otoczeniu innych starych drzew w parku podworskim. Ma 404 lata (w roku 2008), 715 cm obwodu (na wysokości 130cm). Średnica pierśnicy drzewa to 227,5 cm.
Rowokół – wzgórze polodowcowe o wysokości 114,8 m n.p.m. na Wybrzeżu Słowińskim, w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Smołdzino, w odległości 6 km od morza.
Rezerwat przyrody "Zaleskie Bagna" – torfowiskowy, o powierzchni całkowitej 401,99 ha, w tym w województwie zachodniopomorskim (ZP) 114,24 ha, w województwie pomorskim (P) 287,75 ha, utworzony dwoma odrębnymi rozporządzeniami: Wojewody Zachodniopomorskiego 27 września 2006 oraz Wojewody Pomorskiego 4
Północna Zatoka – zatoka w północno-wschodniej części jeziora Gardno w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Smołdzino, leżące na terenie Wybrzeża Słowińskiego. W niektórych publikacja uznawana jest za osobne jezioro. Z wschodniej części zatoki wypływa kanał Gardno-Łebsko.
Modła (kaszb. Jezoro Módła) – przepływowe jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim, na południowy zachód od Ustki w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Ustka. Akwen objęty jest ochroną rezerwatu "Jezioro Modła". Powierzchnia całkowita: 61,9 ha, maksymalna głębokość: 4 m.
Gardno (dawniej Jezioro Gardeńskie, kaszb. Gardno, niem. Garder See) – poligenetyczne jezioro przybrzeżne położone na Wybrzeżu Słowińskim w województwie pomorskim. Od Morza Bałtyckiego oddzielone jest piaszczystą mierzeją, przeciętą przepływającą przez Gardno rzeką Łupawą.
Park pałacowy w Podolu Małym – park pałacowy w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska, we wsi Podole Małe. Właścicielem terenu jest Leśnictwo Podole Małe, będące jednostką organizacyjną Nadleśnictwa Łupawa.
Będomińska Góra – wzniesienie o wysokości 85,6 m n.p.m. na Wysoczyźnie Damnickiej, położone w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, na obszarze gminy Smołdzino. Północny wierzchołek wzniesienia ma wysokość 86,3 m n.p.m. Ok. 2,5 km na zachód leży wieś Żelazo.

Strony