Sławków

0

Sławków (łac.: Slavcovia, Slacovia, niem. hist.: Schlacka, ros. Славковъ / Славкув) – miasto w powiecie będzińskim, w województwie śląskim.

Warto zobaczyć

Sławków, Kościelna 26
Kościół św. Mikołaja pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zwany potocznie kościołem sławkowskim - jeden z zabytków miasta Sławkowa (województwo śląskie), kościół dekanalny.
Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie – niezachowany XIII-wieczny zamek obronny, którego ruiny znajdują się na terenie dzisiejszego miasta Sławków w województwie śląskim.
Sławków, Świętojańska
Kaplica św. Jakuba w Sławkowie, zwana potocznie również "kościółkiem św. Jakuba", usytuowana jest przy ul. Świętojańskiej, na miejscu średniowiecznego kościoła pw. św. Jana i klasztoru duchaków, ufundowanych przez Jana Muskatę w 1298.
Dwór biskupów krakowskich "Lamus" (nr rej. 1244/81 z 20.01.1981 r.) Widoczny od strony ul. Staropocztowej dwór biskupi zwany "Lamusem" (ul. Zamkowa 9) pochodzi najprawdopodobniej z XVIII w. Mieściła się w nim siedziba administracji biskupiej. Służył też jako letnia rezydencja biskupów krakowskich.
Wielka Góra (zwana także Chojną) - wzniesienie w obrębie Garbu Tarnogórskiego, na Wyżynie Śląskiej, w paśmie Wzgórz Sławkowskich. Wysokość 368,2 m n.p.m. Leży w Sławkowie, blisko granicy z Dąbrową Górniczą, na północ od bocznic stacji Dąbrowa Górnicza Towarowa.
Austeria sławkowska – zabytkowa XVIII-wieczna karczma w Sławkowie (woj. śląskie). Austeria znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
Sławków, Kościelna 11
Dawny szpital górniczy w Sławkowie (nr rej. 1247/81 z 3.08.1981) – murowany, piętrowy budynek przy ul. Kościelnej 11. Tradycja wiąże miejsce z istniejącym tu w XV wieku domem, w którym miał się narodzić Świętosław Milczący.
Kapliczka św. Rozalii, przy ul. Wrocławskiej w Sławkowie (woj. śląskie). Usytuowana na zachodnim krańcu miasta, w pobliżu średniowiecznego osiedla górniczego "Kozioł". Wybudowana w 1536 jako słup męki pańskiej. Jest najstarszą z wielu przydrożnych kapliczek sławkowskich.
Znajdująca się na cmentarzu sławkowskim kaplica św. Marka pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Jest wybudowana z kamienia i otynkowana. Na miejscu tym znajdowała się wcześniej kaplica drewniana, określona w 1602 jako stojąca "na przedmieściu" (in suburbio). Kaplica cmentarna nosiła wezwanie św.