Sucha Góra

0

Sucha Góra (396 m n.p.m.), bywa również określana nazwą Budzyń. Odznaczająca się w terenie dwuszczytowa kulminacja w centrum Pogórza Rożnowskiego pomiędzy dolinami Białej od wschodu i doliną Paleśnianki od zachodu. Na zachód od niższej kulminacji (360 m n.p.m.) znajdują się źródła wód siarczkowych, m.in. „Źródło Paweł” i „Źródło Geologów”. Zawartość siarkowodoru wynosi 17,8 mg/dm3. Woda ma charakterystyczny zapach, pokrywa ją biały osad. Wody siarczkowe mają działanie lecznicze, szczególnie w schorzeniach przewodu pokarmowego i zapaleniach stawów. W okresie międzywojennym źródła były wykorzystywane systemem gospodarczym. Znajdował się tu prywatny zakład zdrojowy.

W rejonie Suchej Góry trwały walki partyzantów AK z Niemcami. Podczas walk toczących się we wrześniu 1944 roku na Suchej Górze zabitych zostało 13 niemieckich żołnierzy. Niemcy w odwecie spalili 13 domów w rejonie Suchej Góry i Jastrzębi oraz zabili 3 mieszkańców. Ku pamięci ustawiono krzyż poświęcony pamięci wszystkich partyzantów poległych w walce z Niemcami w 1944 roku. Do krzyża prowadzi ścieżka kulturowo - geologiczna „Pod Kurhan”.

W pobliżu, we wsi Polichty Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Tarnowie. Wokół Ośrodka została wytyczona 1,5 km ścieżka przyrodnicza, na której można obejrzeć 30 gat. roślin chronionych w naturalnych siedliskach.

Sucha Góra - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.