Wisła - Szczyty

Strony

Barania Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jego wysokość to 1220m n.p.m. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Gańczorka (909 m n.p.m.) – wyraźny, prawie w całości zalesiony szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, pierwszy na południe licząc od zwornikowej Karolówki.
Zadni Groń (728 m n.p.m.) – kopcowate, zalesione wzniesienie w Beskidzie Śląskim, w ramieniu Kozińców na terenie miasta Wisły. Wzniesienie to wyrasta w kierunku północno-wschodnim od szczytu Kubalonki i opada swymi stokami nad jezioro zaporowe w Wiśle Czarnem – Jezioro Czerniańskie.
Jaworzyna (też: Skałka; 1020 m n.p.m.) – niewybitne wzniesienie w masywie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, w niezbyt wyraźnym w tej części grzbiecie, opadającym od zwornikowego Wierchu Wisełki w kierunku południowo-wschodnim, nad dolinę Kamesznickiego Potoku.
Karolówka (931 m n.p.m.) – mało wyróżniające się w terenie, całkowicie zalesione wzniesienie w Beskidzie Śląskim, w głównym wododziale Polski (rozdzielającym dorzecza Wisły i Odry), na granicy Wisły, Istebnej i Kamesznicy.
Kubalonka (830 m n.p.m.) – zalesiony, niewybitny szczyt o dwóch spłaszczonych wierzchołkach, wznoszący się w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Ślaskim, tuż na północny wschód od przełęczy Kubalonka.
Kozińce (776 m) – szczyt w Beskidzie Śląskim. Stanowi kulminację grzbietu, który biegnie w kierunku północno-zachodnim od szczytu Kubalonki i rozdziela doliny Wisły oraz Głębiczka (niżej – Kopydła).
Czajka (572 m n.p.m.) - szczyt w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim, w całości na terenie miasta Wisły. Jest to dość kształtna, stożkowata i w większości zalesiona góra, stanowiąca zakończenie grzbietu opadającego od Wierchu Skalnitego w kierunku północnym, w widły Wisły i potoku Jawornik.
Przysłop (też: Przysłup lub Na Równym; 1029 m n.p.m.) - niewybitne, wydłużone wzniesienie w masywie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.
Szarcula (803 m m n.p.m.) - dwuwierzchołkowe, zalesione wzniesienie w Pasmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Wydłużone w kierunku z północnego zachodu na południowy wschód leży w wododziale Wisły (Czarnej Wisełki) i Olzy (Odry).
Zielony Kopiec (czasem też: Kopiec Cienków lub Kopiec Cieńków; 1152 m n.p.m.) – zalesione wzniesienie w kształcie wyraźnego stożka lub kopca, w głównym grzbiecie Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, pomiędzy Magurką Wiślańską na południu a Malinowską Skałą na północy.
Kamienny (790 m n.p.m.) - góra w bocznym grzbiecie pasma Równicy w Beskidzie Śląskim.
Tokarnia (712 m n.p.m.) – niewybitna góra w bocznym grzbiecie pasma Równicy w Beskidzie Śląskim.
Wierch Skalnity (762 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim, na terenie miasta Wisły. W gwarze górali wiślańskich często jako Wirch Skolnity lub wprost Skolnity.
Kobyla (802 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim.
Smerekowiec (835 m n.p.m.) – niewybitny szczyt w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, wznoszący się w bocznym pasemku Równicy.
Obora (638 m n.p.m.; często również: Obłaziec) - prawie całkowicie zalesiona góra w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim.
Magurka Wiślańska (1140 m n.p.m.) – szczyt zwornikowy w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, pierwszy na północ od szczytu Baraniej Góry.
Cieślar (920 m n.p.m.) – pokryty polanami szczyt w Beskidzie Śląskim, w głównym grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, położony między Wielkim Soszowem (na pn.) a Małym Stożkiem (na pd.).
Krzywy (646 m n.p.m. i 636 m n.p.m.) – niewybitne, dwuwierzchołkowe wzniesienie w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim.

Strony