Bukowinka - Atrakcje

0

Strony

Bukowinka (niem. Bauchen-Berg, 621, 618, 586 m n.p.m.) – rozległy szczyt z kilkoma kulminacjami w północnej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich, leżący na północny zachód od Przełęczy Mysłowskiej i na wschód od Żeleźniaka.
Przełęcz Mysłowska – przełęcz na wysokości 504 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Zachodnich, w Górach Kaczawskich. Przełęcz położona jest w północno-wschodniejej części Gór Kaczawskich, na południowy-zachód od wzniesienia Głogowiec, około 7,0 km na zachód od centrum Bolkowa.
Żeleźniak (niem. Eisen-Koppe) - rozległy masyw z najwyższym szczytem (664 m n.p.m.) w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich. Przez Przełęcz Mysłowską łączy się z południową częścią Grzbietu Wschodniego. Od zachodu łączy się z Osełką i Miłkiem.
Głogowiec (niem. Galgenberg, 535 m n.p.m.) – szczyt w północnej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich, leżący na północny wschód od Przełęczy Mysłowskiej.
Marciniec (niem. Marienstein, Martenstein) - niewielki masyw z najwyższym szczytem (624 m n.p.m.) w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich.
Pałac w Mysłowie – renesansowy pałac wybudowany we wsi Mysłów.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Mysłowie – jednonawowy kościół wzniesiony w końcu XIII w. z kamienia, naroża budynku zostały wykonane z piaskowca.
Rogacz (niem. Reh-Berg) – szczyt (617 m n.p.m.) w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich. Leży między Marcińcem a Dłużkiem, w grzbiecie ciągnącym się na zachód od Bukowinki poprzez Marciniec, Rogacz, Dłużek, Chmielarz, Polankę, Trzciniec, Zadorę i Lipną nad Wojcieszowem.
Rezerwat przyrody Buki Sudeckie – leśny rezerwat przyrody położony w Sudetach Zachodnich w paśmie Gór Kaczawskich, między Mysłowem a Lipą. Rezerwat położony jest w północnej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. Obejmuje północne zbocza Rakarni oraz wschodnie i północne Głogowca.
Rakarnia (548 m n.p.m.) – szczyt w środkowej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. U jego południowo-wschodnich podnóży leżą Nowe Rochowice.
Zamek w Lipie – zamek we wsi Lipa koło Bolkowa nad brzegiem Nysy Małej, na wysokości 375 m n.p.m.
Osełka (niem. Wetzelberg) – niewielki szczyt w zachodniej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich, położony na południowy zachód od Żeleźniaka, od zachodu łączy się z Miłkiem. Na południe leży wieś Mysłów.
Dłużek (niem. Repprichts-Berg) - szczyt (592 m n.p.m.) w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich.
Niedźwiedzie Skałki (niem. Barstein, 657 m n.p.m.) – szczyt w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, leżący w jego środkowej części. Tworzy wraz z Lubrzą i Skibą wyraźnie wyodrębniony i nieco rozczłonkowany masyw.
Skiba (601 m n.p.m.) – szczyt w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, leżący w jego środkowej części. Tworzy wraz z Lubrzą i Niedźwiedzimi Skałkami wyraźnie wyodrębniony i nieco rozczłonkowany masyw. Skiba znajdują się w jego wschodniej części, nad Nowymi Rochowicami.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lipie – późnogotycki, jednonawowy kościół z wieżą z XIV w., zlokalizowany w centrum wsi. Kościół ten jest świątynią parafialną dla parafii w Lipie.
Wapniki (niem. Kalkberge) – kilkuwierzchołkowe (509, 501 m n.p.m.) wzniesienie w północno-wschodniej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. U jego południowo-wschodnich podnóży leżą Gorzanowice, a u północno-zachodnich Grudno.
Willa w Lipie – willa otoczona ogrodem, znajdująca się w Lipie Średniej, barokowa, murowana z lat 1720-65, przebudowana w 1925 r., po 1960 r. i obecnie. Willa jest budynkiem dwukondygnacyjnym, trzyosiowym, nakrytym czterospadowym dachem mansardowym z lukarniami.

Strony