Gmina Niepołomice - Atrakcje

Strony

Zamek Królewski w Niepołomicach – gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku przebudowany w stylu renesansowym znajdujący się w centrum Niepołomic.
Rezerwat przyrody Lipówka – rezerwat przyrody w województwie małopolskim (powiat bocheński, gmina Drwinia); na obszarze Puszczy Niepołomickiej.
Ratusz w Niepołomicach - niepołomicki ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 według projektu architekta Jana Sas Zubrzyckiego jako siedziba władz miejskich. W stulecie wybudowania ratusza został odnowiony. Budynek jest trójkondygnacyjny, posiada wieżę i szczyt. Mieści się przy Rynku.
Niepołomice, Bohaterów Getta
Synagoga w Niepołomicach – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Niepołomicach przy dzisiejszej ulicy Bohaterów Getta. Synagoga została zbudowana w XIX wieku. Podczas II wojny światowej, w 1941 roku hitlerowcy spalili synagogę. Po zakończeniu wojny nie została odbudowana.
Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników − gotycki murowany kościół parafialny z połowy XIV wieku, zbudowany z donacji Kazimierza Wielkiego w ówczesnej wsi królewskiej Niepołomice.
Puszcza Niepołomicka – kompleks leśny znajdujący się w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, ok. 20 km na wschód od Krakowa. Zajmuje teren położony w widłach Wisły i Raby. Składa się z kilku oddzielnych kompleksów, niegdyś stanowiących jedną całość. Główny kompleks zajmuje powierzchnię ok.
Rezerwat przyrody Wiślisko Kobyle – rezerwat przyrody w województwie małopolskim (powiat bocheński, gmina Drwinia); na obszarze Puszczy Niepołomickiej.
Rezerwat przyrody Gibiel – rezerwat przyrody w województwie małopolskim (powiat wielicki, gmina Kłaj); największy na obszarze Puszczy Niepołomickiej.
Kopiec Grunwaldzki – kopiec znajduje się w Niepołomicach, na Wężowej Górze (212 m n.p.m.), na zachód od centrum miasta i zamku usypany został w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.
Według tradycji, ufundowany w 1228 przez Klemensa z Brzeźnicy z rodu Gryfitów i jego żonę Racławę, których córka Wisenna została pierwszą ksienią zakonu. W 1253 przywileje klasztorne zostały potwierdzone bullą papieża Innocentego IV.
Rezerwat przyrody Koło w Puszczy Niepołomickiej – rezerwat przyrody w województwie małopolskim (powiat wielicki, gmina Niepołomice); na obszarze Puszczy Niepołomickiej w uroczysku o tej samej nazwie.
Cmentarz wojenny nr 326 – Niepołomice – był to austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu IX Bochnia.
Niepołomice, Bohaterów Getta
Cmentarz wojenny nr 328 - Niepołomice – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu IX Bochnia.
Podłęże, Fidelusa 375
Parafia NMP Królowej Polski w Podłężu – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Niepołomice archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w roku 1978. Kościół parafialny budowany w latach 1958‑1964, konsekrowany w 1964. Do parafii należą miejscowości Podłęże, Zakrzowiec oraz Zakrzów
Cmentarz wojenny nr 376 - Suchoraba Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu X Limanowa.
Cmentarz wojenny nr 379 – Mała Wieś Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków.

Strony