Gmina Ostróda - Przyroda

Smordy – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w Ostródzie. Wąski zbiornik rozciągnięty z północy na południe. Na północy łączy się kanałem z Jeziorem Drwęckim, a na południu dopływa ciek z jeziora Morliny. Zbiornik jest długi na 1,4 km i szeroki na 0,2 km. Pozaklasowe i bardzo podatne na degradację.
Szeląg Wielki - rynnowe jezioro sielawowe, na obrzeżach rozległego kompleksu Lasów Taborskich z rezerwatem Rezerwatem Sosny Taborskie. Jezioro rynnowe o powierzchni 599 ha, długości 12,5 km, szerokości do 0,9 km, głębokości maksymalnej 35,5 m, głębokości średniej 13,5 m.
Puzy (także Jezioro Pauzeńskie) – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, na północnych obrzeżach Ostródy, połączone jest siecią kanałów, rowów i strumieni z sąsiednimi jeziorami; od wschodu z jeziorem Szeląg Wielki, od południa z Jeziorem Drwęckim.
Rezerwat Sosny Taborskiej utworzony został w 1958 roku na terenach znajdujących sie w okolicach wsi Tabórz, województwo warmińsko-mazurskie gmina Łukta, nadleśnictwo Miłomłyn. Rezerwat obejmuje liczący ponad 230 lat drzewostan z przewagą sosny zwyczajnej rasy taborskiej.
Dylewska Góra – najwyższe wzniesienie Wzgórz Dylewskich i jednocześnie całej północno-wschodniej Polski, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, na południe od miasta Ostróda.
Morliny – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ostródzkim, w gminie Ostróda leżące niedaleko Ostródy. Zbiornik przepływowy. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 57,5 ha do 66,0 ha.