Gmina Poronin - Przyroda

Toporowy Staw Niżni – tatrzańskie jezioro położone na wysokości 1089 m n.p.m., na wale morenowym w zachodniej części Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, blisko Drogi Oswalda Balzera, poniżej Toporowego Stawu Wyżniego.
Wołoszyński Stawek – niewielkie, okresowe jeziorko morenowe położone kilkadziesiąt metrów na północ od Polany pod Wołoszynem w Tatrach Wysokich, na wysokości około 1245 m n.p.m. Przy niskim stanie wody początkowo rozdziela się na dwa stawki, a następnie wysycha, choć rzadko w zupełności.
Gęsia Szyja – szczyt o wysokości 1489 m n.p.m. położony w reglowej części Tatr Wysokich. Jest najwyższy w grupie masywu o tej samej nazwie. Jego zbocza porośnięte są lasami świerkowymi. Grupę Gęsiej Szyi od Koszystej oddziela Rówień Waksmundzka.
Suchy Wierch Waksmundzki lub po prostu Suchy Wierch – zalesiony, reglowy szczyt o wysokości 1485 m na grzbiecie biegnącym od Gęsiej Szyi po Kopy Sołtysie.
Toporowy Staw Wyżni – tatrzańskie jezioro leżące w zachodniej części Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, na wysokości ok. 1120 m n.p.m., w pobliżu Toporowego Stawu Niżniego.
Goły Wierch lub Goły Wierch Rusinowy (1206 m n.p.m.) – niewielkie wzniesienie na przedłużeniu północnego ramienia Gęsiej Szyi (1489 m n.p.m.), pomiędzy Rusinową Polaną ze strony zachodniej a Wierchporońcem i Łysą Polaną ze strony wschodniej.
Ostry Wierch Waksmundzki lub po prostu Ostry Wierch – szczyt w paśmie reglowym Tatr Wysokich o wysokości 1475 m n.p.m.
Wierch Zgorzelisko (1105 m) – szczyt na Pogórzu Bukowińskim będącym częścią Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Znajduje się w grzbiecie ciągnącym się od Wierchporońca w północno-zachodnim kierunku do Poronina.
Zadni Wierch (1062 m) – szczyt na Pogórzu Bukowińskim będącym częścią Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Znajduje się w grzbiecie ciągnącym się od Wierchporońca w północno-zachodnim kierunku do Poronina.
Waksmundzka Przełęcz – położona na wysokości 1418 m płaska, rozległa i szeroka przełęcz oddzielająca Małą Koszystą (2014 m) od Suchego Wierchu Waksmundzkiego (1485 m). Po wschodniej stronie Waksmundzkiej Przełęczy znajduje się Dolina Waksmundzka, po zachodniej dolina Pańszczyca.
Filipczański Wierch – szczyt reglowy w polskich Tatrach Wysokich.
Wyżnia Filipczańska Przełęcz (1434 m) – płaska, rozległa i niewybitna przełęcz w reglowym paśmie stanowiącym przedłużenie na południe Kop Sołtysich w polskich Tatrach Wysokich. Oddziela Ostry Wierch Waksmundzki (1475 m) od Suchego Wierchu Waksmundzkiego (1485 m).
Wielki Kopieniec, Kopieniec Wielki – szczyt o wysokości 1328 m n.p.m., wznoszący się w reglowej partii Tatr Zachodnich, pomiędzy Doliną Olczyską a Dolinką Chłabowską. Od Królowego Grzbietu oddziela go Przysłop Olczyski (ok.
Przysłop Waksmundzki – niewielka, płaska przełęcz pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m n.p.m.) i Suchym Wierchem Waksmundzkim (1485 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich. Dawniej nazywana była także Waksmundzkimi Przysłopkami. Znajduje się na wysokości 1443 m n.p.m. na niewielkiej, zanikającej już polance reglowej.
Galicowa Grapa – szczyt o wysokości 980 m n.p.m. na Pogórzu Bukowińskim (Gliczarowskim) należącym do Pogórza Spisko-Gubałowskiego, w gminie Poronin. Nazwa pochodzi od popularnego w rejonie nazwiska Galica.
Przysłop Olczyski (ok. 1250 m) – przełęcz między Wielkim Kopieńcem (1328 m) a Wielką Szatrą (1377 m) w Królowym Grzbiecie w polskich Tatrach Zachodnich. Nazwę wymyślił Władysław Cywiński, dawniej przełęcz ta była bezimienna.
Kotlinowy Wierch (1305 m) – najdalej na wschód wysunięte wzniesienie w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w orograficznie lewym grzbiecie Doliny Suchej Wody, na wschód od polany Kopieniec i na północny zachód od Małej Szatry.