Jezioro Chechelskie (także Zalew Chechło) – sztuczny zbiornik zaporowy w południowej Polsce, położone w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w Trzebini i Pile Kościeleckiej.
Puszcza Dulowska – kompleks leśny o powierzchni około 2600 ha położony w Niecce Dulowskiej na dnie Rowu Krzeszowickiego pomiędzy linią kolejową Trzebinia – Bolęcin a Wzgórzem Zamkowym w Rudnie.
Jest on pozostałością prastarej puszczy, która w średniowieczu rozciągała się między Krakowem a Przemszą.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzymskokatolicki kościół parafialny w Trzebini, w powiecie chrzanowskim, w województwie małopolskim. Mieści się przy ulicy Bartosza Głowackiego 3.
Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin Robotniczych w Płokach - sanktuarium we wsi Płoki położonej w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Trzebinia.
Dwór Zieleniewskich – istniejący od XVI wieku dwór znajdujący się w Trzebini, w woj. małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Nazwa dworu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich, ostatnich właścicieli zarówno dworu, jak i kopalni węgla w Trzebini.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Psarach - wchodzi w skład Archidiecezji Krakowskiej w dekanacie Trzebinia. Proboszczem jest ks. mgr Janusz Rączka. Parafia liczy 1296 wiernych. Na terenie parafii znajduje się cmentarz.
Zalew Balaton – sztuczny zalew w Trzebini, w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu, położony w centrum miasta, woda akwenu jest pierwszej klasie czystości.
Kościół św. Józefa Robotnika - rzymskokatolicki kościół parafialny, znajdujący się w miejscowości Młoszowa, w gminie Trzebinia województwa małopolskiego.
Synagoga Kupiecka w Trzebini – synagoga znajdująca się w Trzebini przy ulicy Józefa Piłsudskiego 15.
Synagoga została zbudowana w XIX wieku z inicjatywy cechu kupców. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi. Od czasu zakończenia wojny mieści się w niej stolarnia.
Góra Skałki – zalesione wzgórze na Wyżynie Olkuskiej o wysokości 362 m n.p.m., położone w miejscowości Młoszowa, ok. 200 m. na północ od drogi krajowej nr 79 i ok. 400 m na północ od linii kolejowej nr 133.
Cmentarz żydowski w Trzebini – został oficjalnie założony w 1815 w Trzebini aczkolwiek już wcześniej jego teren służył jako miejsce pochówków (najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1780 roku). Nekropolia dzieli się na cztery kwatery: męską, żeńską, chłopięcą i dziewczęcą.
Gierasowa Góra – wzgórze o wysokości 421,5 m n.p.m.. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej pomiędzy miejscowościami Filipowice (na działce wsi nr 760) a Karniowicami w województwie małopolskim.
Rezerwat przyrody Ostra Góra – rezerwat przyrody położony w gminie Trzebinia w zachodniej części województwa małopolskiego, na południe od drogi łączącej wsie Myślachowice i Psary, na obszarze Nadleśnictwa Chrzanów.
Ostra Góra – wzgórze o wysokości 438 m n.p.m. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej na północno-zachód od miejscowości Karniowice w województwie małopolskim. Jest to drugie pod względem wysokości wzniesienie Pagórów Myślachowickich.