Gmina Września - Architektura

Strony

Dwór w Grzybowie – wiejski dom mieszkalny położony we wsi Grzybowo, w województwie wielkopolskim, leży w odległości 7 km od Wrześni. W bliskiej odległości od dworu znajduje się zabytkowy park o powierzchni 0,9 ha.
Pałac w Białężycach - zabytkowy ekletyczny pałac w Białężycach, wzniesiony na początku XX wieku. Obecnie stanowi własność gminy Września.
Pałac w Chwalibogowie – pałac w Chwalibogowie (Województwo wielkopolskie, powiat wrzesiński, gmina Września.
Pałac w Ostrowie Szlacheckim – zabytkowy pałac w Ostrowie Szlacheckim, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.
Dwór w Bardzie – zabytkowy dwór w Bardzie, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.
Dwór w Gulczewku - dwór znajdujący się w powiecie wrzesińskim w woj. wielkopolskim. Zbudowany na pocz. XX w. Budynek parterowy, z piętrem ukrytym w mansardowym dachu i z piętrowym ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym frontonem.
Ratusz we Wrześni – zabytkowy ratusz we Wrześni, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.
Pałac na Opieszynie we Wrześni - zabytkowy pałac we Wrześni, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim. W swej obecnej postaci został wybudowany około 1870 dla Edwarda hrabiego Ponińskiego, dawnego właściciela miasta.
Pałac w Gulczewie – zabytkowy pałac w Gulczewie, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.
Węgierki, Kościelna 3
Pałac w Węgierkach – zabytkowy pałac w Węgierkach, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.
Pomnik Dzieci Wrzesińskich - znajduje się we Wrześni na miejscu gdzie ul. Sienkiewicza przechodzi w ul. Harcerską. Upamiętnia wydarzenia ze strajku Dzieci Wrzesińskich w latach 1901-1902. Został ufundowany przez Społeczeństwo Ziemi Wrzesińskiej w 75 rocznicę tych wydarzeń.
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni - pomnik znajdujący się we Wrześni, na placu obok kościoła farnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ulicy Jana Pawła II.
Ławeczka Bronisławy Śmidowiczównej – pomnik będący pamiątką Strajku Dzieci Wrzesińskich z 1901, którego współorganizatorką była Bronisława Śmidowiczówna. Ławeczka szkolna wykonana została z brązu. Jest naturalnej wielkości i opiera się na wzorze ławki szkolnej z sali muzealnej.
Pomnik Marii Konopnickiej we Wrześni - pomnik poświęcony Marii Konopnickiej we Wrześni, odsłonięty w 1979. Autorem postaci jest rzeźbiarz Mieczysław Welter. Odlew posągu wykonano z brązu w Zakładach Metalurgicznych "Pomet" w Poznaniu. Wysokość pomnika wynosi 3,65 m.
Września, Dzieci Wrzesińskich 13
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni - placówka muzealna we Wrześni. Poświęcone jest upamiętnieniu Wiosny Ludów (1848), strajku dzieci wrzesińskich (1901) oraz powstania wielkopolskiego (1918/1919). Położone jest przy ul.
Grzybowo – wczesnośredniowieczne grodzisko w Grzybowie (województwo wielkopolskie, powiat wrzesiński, gmina Września), 7 km na północny wschód od miasta Wrześni, zlokalizowane w południowej części wsi zwanej Rabieżyce. Od 1997 wchodzi w skład Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Pomnik Katyński we Wrześni - monument usytuowany na Cmentarzu Farnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni. Upamiętnia mieszkańców Wrześni oraz osoby związane z miastem, które zostały zamordowane w 1940 przez radzieckie NKWD - w Katyniu, Miednoje i Charkowie (zbrodnia katyńska).
Dwór w Wódkach - zabytkowy dwór w Wódkach, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.

Strony