Konarzewo (także Bagno Pogorzelickie) – płytkie jezioro na Wybrzeżu Trzebiatowskim, w obrębie pradoliny przymorskiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w gminie Rewal.
Powstanie jeziora związane jest z wytopiskiem po bryłach martwego lodu po ostatnim zlodowaceniu i z późniejszymi holoceńskimi przekształceniami. Obszar ten obejmuje bagno, którego głębokość sięga 2,5 m, lustro wody utrzymuje się na wysokości 2,0 m n.p.m. Od północy przylega kompleks "Liwski Las" ze starodrzewem sosnowym i dębowym. Nad jeziorem znajdują się tereny podmokłe i wąski pas lasu w strefie nadbrzeżnej. Od kilku lat obserwuje się zwiększenie populacji ptactwa wodno-błotnego, prawdopodobnie przenoszącego się z rezerwatu przyrody Liwia Łuża. Z jeziora od wschodniego brzegu wypływa Kanał Mrzeżyno II.
Nad zachodnim brzegiem leży wieś Pogorzelica.
Konarzewo w całości należy obszarów programu Natura 2000 tzn. obszaru specjalnej ochrony ptaków "Wybrzeże Trzebiatowskie", a także do specjalnego obszaru ochrony siedlisk Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego.
Przed II wojną światową jezioro nosiło nazwę Kirchhagener See. Jezioro wzięło swoją nazwę od miejscowości położonej na południe od niej Konarzewo. |