” | Zgniły Grzyb (Doru, Żelisławiec, niem. Faule Griep) – jezioro położone w zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego, na południu Wzgórz Bukowych w powiecie gryfińskim.
Powierzchnia 9,66 ha, długość maksymalna 400 m; szerokość maksymalna 190 m. Jezioro położone jest w południowo-wschodnim narożniku uroczyska leśnego Lisia Miedza, na wschodnim krańcu rozległego obniżenia terenu.
Do jeziora Zgniły Grzyb wpływają niewielkie cieki wodne, a największy z nich zasila jezioro od strony wsi Chlebowo. Wypływa bezimienny ciek, który po połączeniu z dopływem wypływającym z jeziora Glinna stanowi rzekę Krzekna.
W pobliżu wypływu cieku z jeziora, przy południowym brzegu jeziora znajdują się dwa grodziska wczesnośredniowieczne:
- bliżej jeziora znajduje się rozległe grodzisko podkowiaste, które z trzech stron otaczał słabo dziś widoczny wał obronny, a z czwartej grodzisko otwierało się na jezioro;
- 100 metrów dalej na południe znajduje się grodzisko stożkowe, którego wysokość wynosi 42,7 m n.p.m., od zachodu znajduje się usytuowane niżej podgrodzie. Prawdopodobnie było siedzibą możnego rodu Świętoborzyców - władców ziemi kołbackiej i pyrzyckiej.
Z istnieniem jeziora Zgniły Grzyb powiązane są liczne legendy.
Uchwałą Rady MiG Gryfino z dn. 19 października 1995 r. powołano użytek ekologiczny „Zgniły Grzyb”. Ma on powierzchnię 50,25 ha i leży w granicach Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Celem ochrony są siedliska wielu chronionych gatunków zwierząt i roślin. Jezioro Zgniły Grzyb wchodzi w skład użytku.
Jezioro od wschodu, Drogą Czterech Podków, obchodzi Szlak Woja Żelisława. |