Kamienica przy ulicy Nowy Świat 21 w Warszawie – socrealistyczna kamienica znajdująca się przy ulicy Nowy Świat 21 w Warszawie.
W II połowie XVIII wieku stał tu piętrowy (a w głebi posesji dwupiętrowy) budynek należący do Andrzeja Szponholtza. W 1882 roku frontowy budynek został podwyższony przez Adolfa Schimmelpfenniga do wysokości trzech kondygnacji i otrzymał neobarokową oprawę okien. Przed I wojną światową znajdował się tu bar „Centralny”, księgarnia Idzikowskiego, sklep papierniczy Piaseckiego, dom handlowy „Grafika”, skład fortepianów oraz zakład krawiecki dla pań Gruszczyńskiego. W okresie międzywojennym funkcjonowały tu: apteka i perfumeria braci Szamotulskich oraz księgarnia „Perzyński-Niklewicz”.
W latach 30. XX wieku kamienica została podwyższona o jeszcze jedno piętro.
Po II wojnie światowej budynek został niestarannie odbudowany do wysokości drugiego piętra. Obecnie mieści się w nim sklep „Pantera” oraz „Bar Kawowy Amatorska” uwieczniony w literaturze przez Janusza Głowackiego: opisał ten lokal w 1969 roku w opowiadaniu „Dzień słodkiej śmierci”, które ukazało się jako dwunasty zeszyt w serii „Ewa wzywa 07”. Lokal ten przetrwał czasy komunizmu i działa do dziś. |