Kamiennik Południowy - Atrakcje

0
Kamiennik Południowy (827 m) – szczyt górski w Paśmie Lubomira i Łysiny. Znajduje się masywie o dwóch wierzchołkach: Kamiennik Południowy (827 m) oraz Kamiennik Północny (785 m).
Przysłoń (804 m) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Według Jerzego Kondrackiego pasmo to należy do Beskidu Wyspowego. Na mapach jednak i w przewodnikach turystycznych często zaliczane jest do Beskidu Makowskiego.
Kamiennik Północny (785 m) – szczyt górski w Paśmie Lubomira i Łysiny. Znajduje się w masywie o dwóch wierzchołkach: Kamiennik Południowy (827 m) oraz Kamiennik Północny (785 m). Masyw ten łączy się z głównym grzbietem Pasma Lubomira i Łysiny poprzez Przełęcz Suchą (708 m).
Łysina (891 m) – drugi co do wysokości szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny.
Trzy Kopce (894 m) – szczyt w głównym grzbiecie Pasma Lubomira i Łysiny. Według Jerzego Kondrackiego pasmo to należy do Beskidu Wyspowego. Na mapach jednak i w przewodnikach turystycznych często zaliczane jest do Beskidu Makowskiego.
Lubomir (904 m) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. Nadano ją w 1932 w uznaniu jego zasług (w 1922 ofiarował domek myśliwski i 10 ha lasu na szczycie zwanym wówczas Łysiną pod budowę obserwatorium astronomicznego).
Schronisko PTTK na Kudłaczach – schronisko turystyczne PTTK w Paśmie Lubomira i Łysiny.
Zasańska Przełęcz – położona na wysokości 415 m n.p.m. (według różnych źródeł także 410 albo 416 m) przełęcz pomiędzy zwornikową przełęczą między Ostryszem (507 m) i Glichowcem (523 m), a Kamiennikiem Północnym (785 m).
Weska (734 m) – przełęcz w bocznym grzbiecie Pasma Lubomira i Łysiny. Według Jerzego Kondrackiego pasmo to należy do Beskidu Wyspowego. Na mapach jednak i w przewodnikach turystycznych często zaliczane jest do Beskidu Makowskiego.