Kopiec Kościuszki - Atrakcje

0

Strony

Kopiec Kościuszki – jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajduje się na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik (zwanego też Wzgórzem św. Bronisławy) w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy administracyjnej Zwierzyniec.
Muzeum Kościuszkowskie – placówka muzealna przy Kopcu Kościuszki w Krakowie, mieszcząca się w Forcie nr 2 "Kościuszko". Stała wystawa nosi tytuł "Insurekcja i Tradycje Kościuszkowskie w Krakowie" i składa się z dwóch działów:
Kaplica bł. Bronisławy – zabytkowa, neogotycka kaplica rzymskokatolicka znajdująca się u stóp kopca Kościuszki w Krakowie.
Kraków, al. Waszyngtona 1
Fort cytadelowy 2 „Kościuszko” – fort cytadelowy, który powstał w Krakowie wokół Kopca Kościuszki w latach 1850-56. Należał do I obszaru warownego. Przystosowany był do samodzielnej obrony. Bronił dostępu od zachodu do rdzenia Twierdzy Kraków.
Kraków, Al. Waszyngtona
Brama forteczna Kościuszko – jeden z obiektów dawnej austriackiej Twierdzy Kraków. Powstała w 1908 roku, zburzono ją po 1920 roku.
Sikornik (333 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowe wzgórze we wschodniej części Pasma Sowińca w Krakowie. Od zachodu sąsiaduje ono z Pustelnikiem, rozdzielone szerokim siodłem, zwanym Przegorzalską Przełęczą, przez którą przechodzi ulica Jodłowa łącząca Przegorzały z Wolą Justowską.
Kraków, Aleja Jerzego Waszyngtona 8
Cmentarz Salwatorski – cmentarz położony na zachód od Salwatora w dzielnicy VII Krakowa, przy Alei Waszyngtona.
Kraków, Aleja Jerzego Waszyngtona
Aleja Jerzego Waszyngtona – aleja obsadzona drzewami, z których 31 jest pomnikami przyrody, stanowi jeden z zabytków Krakowa. Znajduje się w zachodniej części miasta, w Dzielnicy VII, na Zwierzyńcu. Prowadzi od osiedla Salwator do Kopca Kościuszki.
Kraków, Królowej Jadwigi 41
Dom Zwierzyniecki (dawniej Zwierzyniecki Salon Artystyczny) – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mieszczący się przy ulicy Królowej Jadwigi 41.
Kraków, Świętej Bronisławy 26
Pomnik 250. rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem w Krakowie – pomnik w formie kamienia pamiątkowego z tablicą znajdujący się w Krakowie w Dzielnicy VII Zwierzyniec, na krakowskich Błoniach, przy ulicy Ferdynanda Focha, poświęcony 250 rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem.
Kraków, Władysława Anczyca 7
Kraków, Świętej Bronisławy 15
Kraków, Władysława Anczyca 1
Kraków, Świętej Bronisławy
Kościół Najświętszego Salwatora – zabytkowy kościół znajdujący się na krakowskim Zwierzyńcu przy ul. św. Bronisławy 9, na niewielkim wzgórzu stanowiącym wschodnie zakończenie masywu Wzgórza św. Bronisławy. Od wezwania kościoła pochodzi nazwa znajdującego się obok osiedla Salwator.
Kraków, Tyniecka 39
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych – rzymskokatolicki kościół konwentualny salezjanów, znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy VIII, na Dębnikach przy ul. Tynieckiej 39.
Kraków, al. Foscha - rz. Rudawa - ul. Piastowska -al. 3 Maja
Błonia – rozległa łąka, dawne pastwisko gminne, o powierzchni 48 ha i obwodzie ok. 3587 metrów, położona w Krakowie, w pobliżu historycznego centrum. Współczesne Błonia będące zaledwie częścią dawnych, wielkich Błoń, zamknięte są w trójkącie ulic: Focha, 3 Maja oraz Piastowskiej.
Kraków, Świętej Bronisławy
Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty – barokowa kaplica na Salwatorze, przy ul. św. Bronisławy 8 w Krakowie. Leży na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Strony