Kościelisko - Szczyty

Strony

Kończysta Turnia – turnia w Tatrach, wznosząca się ponad lasem w północnej części Doliny Miętusiej, w miejscu jej połączenia z Doliną Kościeliską. Zbudowana jest z silnie skrystalizowanych szarych i różowoszarych wapieni z domieszkami muszli małżów, igieł jeżowców, szkielecików otwornic.
Pośrednia Małołącka Turnia (ok. 1780 m) – jedna z kilku turni w północno-zachodniej grani Małołączniaka w polskich Tatrach Zachodnich.
Zagonna Turnia (ok. 1710 m) – dość wybitna turnia w północno-zachodniej grani Małołączniaka w Czerwonych Wierchach w Tatrach Zachodnich. Znajduje się w tej grani pomiędzy Siwarową Przełęczą (1531 m) a Zagonną Przełęczą (ok. 1710 m).
Suchy Wierch (też: Maturowa Czuba; 1428 m n.p.m.) – najwyższy szczyt masywu Stołów wznoszącego się po zachodniej stronie Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich.
Dziadek (ok. 1665 m) – najwyższa turnia w grupie Mnichowych Turni w Dolinie Małej Łąki w polskich Tatrach Zachodnich. Jej północne ściany opadają do żlebu spod Kondrackiej Przełęczy, południowo-wschodnie do Mnichowego Siodła (około 1645 m), zaś południowe do Żlebu Poszukiwaczy Jaskiń.
Zadnia Kopka lub Zadnia Kopka Kościeliska – jeden z trzech szczytów Kościeliskich Kopek (pozostałe to: Przednia i Pośrednia Kopka), wznoszących się w paśmie reglowym Tatr Zachodnich, pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Lejową.
Przednia Kopka (1113 m n.p.m.) – wzniesienie reglowe pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Lejową w Tatrach Zachodnich. Należy do grupy trzech Kościeliskich Kopek – pozostałe to Zadnia Kopka (1333 m) i Pośrednia Kopka (1305 m).
Tomanowa Kopa – słabo wyróżniony, mało wybitny szczyt leżący w grani głównej Tatr Zachodnich, pomiędzy Tomanowym Wierchem Polskim (1977 m) a Smreczyńską Przełęczą (1799 m). Przez szczyty te i przełęcz biegnie granica polsko-słowacka.
Hruby Regiel – dość wybitny szczyt reglowy w Tatrach, o wysokości 1339 m n.p.m. Wznosi się pomiędzy Doliną Małej Łąki i Stanikowym Żlebem. Od masywu Czerwonych Wierchów oddziela go głęboki Przysłop Miętusi (1187 m), natomiast od Czerwonego Gronika niewybitne Wyżnie Stanikowe Siodło.
Babka – turnia w grupie Mnichowych Turni w Dolinie Małej Łąki w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w południowej odnodze Mnichowej Grani, opadającej z Mnichowej Galerii poprzez Siodło za Babką i Babkę do Niżniej Świstówki.
Mały Regiel (1141 m n.p.m.) – reglowe wzniesienie pomiędzy dolną częścią Doliny Kościeliskiej a Stanikowym Żlebem. Stanowi zakończenie północno-zachodniej grani Małołączniaka.
Twarda Galeria (ok. 1770-1850 m n.p.m.) – zakończenie części zbocza Twardej Kopy od strony Doliny Miętusiej w polskich Tatrach Zachodnich. Jest to trawiasty taras o rozmiarach około 400 × 500 m i ostro zarysowanej krawędzi, poniżej której opada on ścianą do Doliny Miętusiej.
Żar, dla odróżnienia od innych o tej samej nazwie często nazywany Smreczyńskim Żarem – niewybitny szczyt w zachodnim grzbiecie Ciemniaka oddzielającym Dolinę Tomanową od Wąwozu Kraków w polskich Tatrach Zachodnich. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 1560 m n.p.m.
Upłaziańska Kopka – nieco wyróżniające się wzniesienie w długiej północno-zachodniej grani Ciemniaka oddzielającej Dolinę Kościeliską od Doliny Miętusiej w Tatrach Zachodnich. Ma wysokość 1457 m n.p.m. (na niektórych mapach 1460 m) i znajduje się w dolnej części tego grzbietu, poniżej Pieca.
Gubalec – zakończenie długiego grzbietu odchodzącego w zachodnim kierunku od Ciemniaka w polskich Tatrach Zachodnich. Grzbiet ten oddziela Dolinę Tomanową (po południowej jego stronie) od Wąwozu Kraków (po północnej stronie). Szczyt Gubalca wznosi się na wysokość około 1550 m n.p.m.
Kobylarzowa Kopka – zupełnie niewybitna kopka w północno-zachodniej grani Małołączniaka w Czerwonych Wierchach w Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy dwoma również niewybitnymi przełączkami: Kobylarzowym Siodełkiem (ok. 1840 m) i Małołąckim Siodłem (ok. 1820 m).
Koprowe Mniszki – grupa turniczek w Dolinie Małej Łąki w polskich Tatrach Zachodnich. Znajdują się w dolnej części orograficznie prawych zboczy Niżniej Świstówki, pomiędzy Żlebem między Mnichy a Koprowym Żlebem. Zbudowane są ze skał węglanowych.
Twarda Kopa (2026 m) – niewybitne wzniesienie w północno-zachodniej grani Ciemniaka oddzielającej Dolinę Kościeliską od jej odnogi – Doliny Miętusiej w polskich Tatrach Zachodnich.
Upłaziański Wierszyk – niewielkie wzniesienie w grzbiecie Adamicy stanowiącym zakończenie północno-zachodniej grani Ciemniaka w Tatrach Zachodnich. Wzniesienie ma wysokość 1203 m n.p.m., jest całkowicie zalesione i znajduje się powyżej polany Zahradziska, a poniżej polany Upłaz.
Niedźwiedź – wzgórze w Tomanowym Grzbiecie oddzielającym górną część Wąwozu Kraków od Doliny Tomanowej w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Tomanowym Przechodem (ok. 1740 m) a Wolarskim Przechodem (ok. 1490 m).

Strony