Kościół Matki Bożej Różańcowej

0

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Bielisze – jedna z 12 parafii rzymskokatolickiej dekanatu Radom-Zachód diecezji radomskiej.

Czytaj dalej

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Bielisze – jedna z 12 parafii rzymskokatolickiej dekanatu Radom-Zachód diecezji radomskiej.

Historia

  • Historia tej parafii i kościoła wiąże się z osobą ks. Stanisława Nowocienia 1899−1955. Po przeżyciach trudnych lat II wojny światowej w 1947 zrzekł się probostwa w parafii Sarnówek. Sześć lat później ze względu na stan zdrowia otrzymał pozwolenie na zamieszkanie w Bielisze. Tam też zakupił teren ze starymi budynkami w celu wybudowania własnym kosztem kościoła. Sprowadził do Bielichy z Kozienic siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Po śmierci ks. Nowocienia posesję przejęły siostry. Z początku dojeżdżały do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Radomiu, następnie urządziły kapliczkę domową, gdzie przyjeżdżał celebrować Msze Święte ks. Stanisław Grębowiec z parafii św. Jana w Radomiu. W nabożeństwach zaczęli uczestniczyć okoliczni mieszkańcy. Bp. Piotr Gołębiowski skierował 1 września 1978 do Bielichy ks. Bogdana Szczepanika, wikariusza parafii farnej w Radomiu. Radomska parafia św. Jana w Radomiu i parafia w Cerekwi odkupiły od sióstr budynek z kaplicą i posesję. Nową kaplicę na starych podpiwniczeniach, wzniesiono w 1979. W roku następnym dobudowano drugą część kaplicy, jak też otynkowano całość budynku. Bp. Edward Materski erygował parafię w Bielisze 1 maja 1981. Ks. Szczepanik podjął też starania o budowę nowego kościoła, który powstał w latach 1989−1996 według projektu architekta Tadeusza Derlatki. Nową świątynię konsekrował 7 października 1997 bp. Edward Materski.

Proboszczowie

  • 1978−2012 − ks. kan. Bogdan Szczepanik
  • 2012−nadal − ks. kan. Ryszard Szczęśniak

Terytorium

  • Do parafii należą: Bielicha, Wacyn, Milejowice - ul. Aleja Kasztanowa, Brzozowa, Cicha, Miła, Pogodna, Północna, Radomska, Spacerowa, Świerkowa, Urocza, Zielona, Radom - ul. Traktorzystów, Uniwersytecka.

Kościół Matki Bożej Różańcowej - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.