Kościół Miłosierdzia Bożego

0

Parafia Miłosierdzia Bożego w Pogorzałkach – rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok–Bacieczki, należącym do archidiecezji białostockiej.

Czytaj dalej

Parafia Miłosierdzia Bożego w Pogorzałkach – rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok–Bacieczki, należącym do archidiecezji białostockiej.

Zasięg parafii

Parafia Zwiastowania NMP swym zasięgiem obejmuje część miejscowości gminy Dobrzyniewo Duże:

Pogorzałki, Borsukówka, Gniła i Rybaki.

Historia parafii

W 1941, w święto Przemienienia Pańskiego, mieszkańcy Pogorzałek przekazali na kaplicę drewniany budynek dawnego domu ludowego. 14 grudnia 1946, wileński administrator apostolski, arcybiskup Romuald Jałbrzykowski erygował parafię pw. Przemienia Pańskiego w Pogorzałkach. Wydzielono ją z parafii Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie, a pierwszym proboszczem został ks. Jan Perkowski. Zgodę na budowę kościoła parafialnego uzyskano w 1976, a w 1990, po jego poświęceniu, zmieniło się także wezwanie parafii na Miłosierdzia Bożego.

Kościół parafialny

Po uzyskaniu zgody władz państwowych w 1976, budowę kościoła Miłosierdzia Bożego w Pogorzałkach, według projektu Jerzego Zgliczyńskiego, rozpoczęto w 1978. W ciągu dwóch lat osiągnięto stan surowy. Po wykonaniu marmurowego ołtarza według projektu Adolfa Szczypińskiego, 21 kwietnia 1990 kościół konsekrował biskup Edward Kisiel.

Po wizycie papieża Jana Pawła II w Białymstoku w 1991, do kościoła w Pogorzałkach zostały przekazane obrazy: Matki Bożej Miłosierdzia i bł. Bolesławy Lament oraz relikwie bł. Bolesławy Lament.

Kaplica Przemienienia Pańskiego

Obok kościoła parafialnego w Pogorzałkach znajduje się zabytkowa kaplica zbudowana przed 1863. Według miejscowego przekazu modlili się przy niej powstańcy styczniowi. Po 1905 kaplica została rozbudowana i raz do roku odprawiał w niej mszę kapłan z parafii w Dobrzyniewie. Otoczona murem kamiennym kaplica ma dwie części: starszą – murowaną i nieco późniejszą – drewnianą. W kaplicy znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego.

Cmentarz

  • w pobliżu kościoła, założony w 1946 r. o powierzchnia 0,88 ha

Proboszczowie

  • 1946 – ? : ks. Jan Perkowski
  • 1976 – 1985 : ks. Henryk Hołubowski
  • od 1994 : ks. Jerzy Rachwałło

Kościół Miłosierdzia Bożego - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.