Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

0

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kępnicy – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie nyskim.

Czytaj dalej

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kępnicy – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie nyskim.

Charakterystyka

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kępnicy obejmuje swoim zasięgiem terytorium dwóch wsi: Kępnicę i Hajduki Nyskie. Na jej terytorium zamieszkuje obecnie około 1210 wiernych.

Historia

Początki parafii sięgają XIII w. W dokumencie z tych czasów czytamy, że proboszcz z Kępnicy, ks. Herman, przebywał w 1286, razem z bpem wrocławskim Tomaszem II, na wygnaniu w Raciborzu. Kolejen wzmianki o parafii pochodzą z XIV w. W Liber fundationis i wykazie dziesięcin z 1335 r. parafia wymieniona w ramach archiprezbiteratu nyskiego. Po zakończeniu II wojny światowej parafia znalazła się w granicach Polski, w nowo utworzonej diecezji opolskiej.

Kościół

Kościół został zbudowany w połowie XIII w. w stylu romańskim. W późniejszym okresie był kilkakrotnie przebudowywany, m. in. w 1754 i 1883 r. Podczas tych prac zatarte zostały zasadnicze cechy pierwotnego stylu. Ołtarz główny pochodzi z XVII/XVIII w. Ostatnia renowacja świątyni miała miejsce w 1990 r.

W 1946 r. ks. Michał Sobejko przywiózł do Kępnicy cudowny obraz Matki Bożej Horodeńskiej z Kresów wschodnich, który do dziś znajduje się w bocznym ołtarzu.


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.