Kościół św. Andrzeja - Atrakcje

0

Strony

Szprotawa, Jedności Klasy Robotniczej 5
Kościół świętego Andrzeja w Szprotawie – jeden z zabytkowych kościołów miasta Szprotawy, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Szprotawa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubuskie (pol.). 30 września 2014. .
Szprotawa, Koszarowa 13
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Szprotawie – cerkiew greckokatolicka w Szprotawie, w województwie lubuskim. Jest to świątynia mieszcząca się w budynku pokoszarowym z początku XX wieku (poświęcona 21 sierpnia 1993). Mieści się przy ulicy Koszarowej 13.
Zamek graniczny w Janowcu – zbudowany w połowie XVI w. w nad rzeką Młynówką, na wschodniej granicy księstwa żagańskiego, położony 200 m na północ od drogi prowadzącej ze Szprotawy do Żagania.
Małomice, Marii Skłodowskiej-Curie 6
Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Małomicach – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie lubuskim diecezji wrocławskiej. Msze św. sprawowane są w niedzielę o godzinie 10:00.
Pałac w Małomicach – wzniesiony w 1698 przez Gotfryda von Redern na murach wcześniejszego zamku. Spalony i zniszczony po 1945, obecnie nie istnieje.
Mury obronne w Szprotawie - system kamiennych zewnętrznych umocnień miejskich, początkowo ziemno-drewnianych, powstały w średniowieczu. W linię murów wkomponowane były Brama Żagańska i Głogowska, szprotawski zamek, furty oraz różnego rodzaju i wielkości basteje.
Szprotawa, Generała Karola Świerczewskiego 10
Muzeum Ziemi Szprotawskiej – muzeum regionalne w Szprotawie, ulokowane w zabytkowej Bramie Żagańskiej.
Szprotawa, Świerczewskiego 10
Brama Żagańska jedna z dwóch bram miejskich, obok Bramy Głogowskiej, usytuowana w południowej części dawnych murów obronnych na zakończeniu ul. Świerczewskiego (niegdyś Neustrasse).
Obecnie zachowane najstarsze fragmenty szprotawskiego ratusza pochodzą najdalej z XIV wieku. Jednak daty jego budowy należy upatrywać w wieku XIII, niedługo po ukonstytuowaniu się na prawie niemieckim miasta Szprotawy ok. roku 1260.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny położony jest na najwyższym punkcie miejskiego centrum. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1260.

Strony