Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie - Atrakcje

0

Strony

Zakopane, Harenda 14a
Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie - drewniany kościół z XVIII wieku, przeniesiony w 1947 roku z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej do Zakopanego. Otaczają go soboty. Wnętrze ozdobione jest malowidłami cechowymi, odnowionymi przez Władysława Jarockiego (zięcia Jana Kasprowicza).
Zakopane, Harenda 12a
Willa Harenda – dom Jana Kasprowicza w Zakopanem. Poeta nabył go w 1923 roku od angielskiej malarki Winifred Cooper za pieniądze zarobione na tłumaczeniu Szekspira (500 funtów szterlingów). Obecnie mieści się tam muzeum biograficzno-literackie Kasprowicza.
Ulica Jana Kasprowicza – jedna z głównych ulic Zakopanego. Stanowi, wraz z ulicą Nowotarską, drogę wyjazdową z miasta na północ. Jest częścią drogi krajowej nr 47 oraz Zakopianki. Początkowo była częścią traktu prowadzącego z Krakowa na Podhale.
Zakopane, Olcza, Piszczory 13
Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej.
Zakopane, Chramcówki 15
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (Teatr Witkacego) został założony w Zakopanem przez grupę absolwentów PWST z Krakowa (Julia Wernio i Andrzej Dziuk oraz przyszli aktorzy: Dorota Ficoń, Karina Krzywicka, Piotr Dąbrowski, Andrzej Jesionek, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor i Piotr Sambor).
Zakopane, Chramcówki 11
Parafia Miłosierdzia Bożego w Zakopanem (Chramcówki) – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1985. Kościół parafialny wybudowany w latach 1989-1994, konsekrowany w 1994.
Ulica Chramcówki – ulica położona w Zakopanem, w historycznej dzielnicy Chramcówki.
Zakopane, Chramcówki 22
Zakopane, Antałówka 25
Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela w Zakopanem-Antałówce – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej. Została utworzona w 1985. Kościół parafialny w budowie od 1988. Parafia jest prowadzona przez zgromadzenie zakonne salwatorianów.
Zakopane, Kościuszki 18
Cmentarz wojenny nr 378 w Zakopanem – zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Zaprojektowany przez nieznanego architekta jako kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym. Pochowano na nim 18 żołnierzy austro-węgierskich w 2 grobach zbiorowych. Cmentarz jest w bardzo dobrym stanie.
Zakopane, Nowotarska 41
Nowy Cmentarz w Zakopanem Na Palenicy – cmentarz pod Gubałówką poświęcony został przez ks. Kazimierza Kaszlewskiego w 1908; natomiast decyzja o jego lokalizacji zapadła w lutym 1904 na zebraniu rady gminy.
Ulica Nowotarska – jedna z najważniejszych ulic Zakopanego. Stanowi, wraz z ulicą Kasprowicza, drogę wyjazdową z miasta na północ. Jest częścią drogi krajowej nr 47 oraz Zakopianki. Ulicę otacza w większości nowoczesna zabudowa.
Zakopane, Jagiellońska 18d
Galeria Władysława Hasiora – galeria sztuki w Zakopanem założona w 1985, funkcjonuje jako filia Muzeum Tatrzańskiego. Jest to galeria autorska Władysława Hasiora prezentująca zbiór ok. 150 jego dzieł.
Ulica Jagiellońska – ulica położona w Zakopanem, w historycznej dzielnicy Chramćówki.

Strony