Kościół św. Wawrzyńca

0

Kościół św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Goszczy – zabytkowaświątynia rzymskokatolicka w miejscowości Goszcza, pełniąca funkcję kościoła parafialnego miejscowej parafii.

Czytaj dalej

Kościół św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Goszczy – zabytkowaświątynia rzymskokatolicka w miejscowości Goszcza, pełniąca funkcję kościoła parafialnego miejscowej parafii.

Historia

Pierwsze wzmianki o kościele w Goszczy pochodzą z lat 1373–1374. Był to prawdopodobnie kościół drewniany. W latach 1503–1504 kościół ten został przebudowany staraniem Kapituły Krakowskiej. Świątynia ta nie dotrwała do naszych czasów.

Obecny kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Goszczy został zbudowany w 1737 roku i konsekrowany 29 września 1747. W roku 1749 ówczesny biskup sufragan krakowski Michał Kunicki umieścił w jego ołtarzu relikwie świętych Aureliusza i Bonifacego. W 1928 roku dobudowano do bryły kościoła wieżę. Przez cały okres swojego istnienia świątynia była kilkakrotnie remontowana i przebudowana, przez co zatraciła swoje cechy stylowe. Z ważniejszych prac remontowych wymienić należy: nowe tynki renowacyjne wewnętrzne i zewnętrzne, wymiana dachu z więźbą dachową, instalacja energetyczna, ogromnienie, pokrycie wieży blachą miedzianą, elektryczny napęd dzwonów, renowacja ołtarzy, nowe posadzka i ławki, kompozycje z kostki granitowej na zewnątrz kościoła itd.

Opis

Kościół w Goszczy pozbawiony jest wyraźnych cech stylowych. Jest jednonawowy, z prezbiterium zamkniętym półkoliście. Wymurowano go z kamienia i otynkowano.

W ołtarzu głównym pierwotnie znajdował się drewniany krucyfiks (obecnie w bocznym ołtarzu), aktualnie obraz Matka Boża Pocieszenia.

Na wyposażeniu kościoła znajdują się również cenne zabytki:

  • XVI-wieczna kamienna chrzcielnica z herbami Korczak, Ogończyk, Rola i Kapituły krakowskiej
  • XVI-wieczna kamienna kropielnica z płaskorzeźbą św. Piotra
  • późnobarokowy obraz Ukrzyżowanie z XVIII wieku
  • kielich liturgiczny z 1705 roku

Kościół św. Wawrzyńca - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.