Kraków - Pałac miejski

Strony

Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 34
Pałac Spiski – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 34.
Pałac biskupa Erazma Ciołka – zabytkowy pałac z XVI wieku znajdujący się przy ulicy Kanoniczej 17 w Krakowie. Obecnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 20
Pałac Zbaraskich (Potockich) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 20. Mieści się w niej Instytut Goethego.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 27
Pałac Pod Baranami, pałac Potockich – pałac przy Rynku Głównym w Krakowie, pod numerem 27.
Kraków, Stare Miasto, Franciszkańska 3
Pałac Biskupi w Krakowie – siedziba kurii metropolitarnej, od końca XIV w. siedziba biskupów krakowskich. Pomimo burzliwych dziejów pałac swoją pierwotną funkcję spełnia do dnia dzisiejszego. Przykład sztuki XIX wieku, z zachowanymi fragmentami z czasów renesansu i baroku. Znajduje się przy ul.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 30
Pałac Małachowskich (Kamienica Cyglarowska) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 30.
Kraków, Stare Miasto, Franciszkańska 1 / Bracka 17
Pałac Sanguszków (również Pałac Rosenthalów) – zabytkowy budynek z XVI w. znajdujący się przy ul. Franciszkańskiej 1 na rogu z ul. Bracką 17, na Starym Mieście w Krakowie. Należał kiedyś do książęcej rodziny Sanguszków – stąd nazwa, a obecnie należy do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Kraków, Garbarska 1 / Adama Asnyka 2-4
Pałac Tyszkiewiczów – zabytkowy pałac z lat 1882-1898 znajdujący się w Krakowie przy ul. Asnyka 2 (róg ul. Garbarskiej 1 i Łobzowskiej 1), wpisany do rejestru zabytków dnia 19 listopada 1975 roku pod pozycją A-323.
Kraków, Św. Jana 15
Pałac Lubomirskich – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie na Starym Mieście przy ulicy św. Jana 15.
Kraków, Świętego Filipa 25 / Warszawska 2
Kraków, Sławkowska 32
Pałac Badenich w Krakowie (tzw. Pałacyk Ewy Brandysowej) – pałac przy ul. Sławkowskiej 32 (na rogu z ul. Pijarską 7) w Krakowie.
Kraków, Ariańska 2 / Lubicz 42
Kraków, Grodzka 65
Pałac Arcybiskupów Gnieźnieńskich (tzw. Kamienica Prymasowska) – zabytkowy pałac w Krakowie położony na rogu ul. Grodzkiej 65 oraz ul. Podzamcze 2. Przez blisko cztery wieki (w latach 1531-1805) siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy nosili tytuł Prymasa Polski.
Kraków, Grodzka 40 / Poselska 13
Pałac Stadnickich w Krakowie – zabytkowy pałac znajdujący się na rogu ulic Grodzkiej i Poselskiej, w Krakowie. Pałac z XIV w., ze zdobioną fasadą w stylu drugiego rokoka z poł. XIX wieku, zwany jest też Pod św. Florianem.
Kraków, Sławkowska 13/15 / św. Marka 13
Pałac Tarnowskich w Krakowie – zabytkowy, XVII-wieczny pałac, znajdujący się przy ul. Sławkowskiej 13, róg ul. św. Marka 13 w Krakowie.
Kraków, Rynek Główny 35
Pałac pod Krzysztofory, popularnie zwany Krzysztofory lub niepr. pod Krzysztoforami – zabytkowa kamienica w Krakowie przy ul. Szczepańskiej 2 na rogu Rynku Głównego 35. Siedziba między innymi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ze stałą ekspozycją Z dziejów i kultury Krakowa.
Kraków, Krakowska 20
Pałac Wojewodziński (lub Kamienica Wojewodzińska) w Krakowie (ul. Krakowska 20) – była rezydencja wojewody krakowskiego Piotra Małachowskiego, później został własnością rodziny Ankwiczów. Od 1966 obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Kraków, Św. Jana 11
Pałac Wodzickich w Krakowie – wczesnoklasycystyczny pałac z bogato dekorowaną fasadą powstały około 1780 r. z połączenia dwóch kamienic i przebudowany na pałac przez starostę krakowskiego Przebedowskiego. Pałac znajduje się przy ul. św. Jana 11.
Kraków, św. Jana 13 / św. Marka 16
Pałac Przebendowskich (Kamienica Chwalibogowskich) – zabytkowy pałac z 2 poł. XVIII wieku najprawdopodobniej zaprojektowany przez Franciszka Placidiego jako pałac w typie dworu. Położony przy ul. św. Jana 13 w Krakowie.
Kraków, Floriańska 13
Pałac Kmitów (także Kamienica Amendzińska) – zabytkowa kamienica zlokalizowana na ul. Floriańskiej 13 w Krakowie. Kamienica pierwotnie powstała w pierwszej połowie XIV wieku. Kamienica ma attykę neoklasyczną, ale stropy wewnątrz są renesansowe.

Strony