Łąki Nowohuckie - Atrakcje

0

Strony

Łąki Nowohuckie – pierwszy w Krakowie użytek ekologiczny. Są one miejscem objętym ochroną prawną. Znajdują się w pradolinie Wisły, w sąsiedztwie centrum dzielnicy Nowa Huta. Zajmują obszar 57,17 ha.
Kraków, Osiedle Na Skarpie
Park im. Stefana Żeromskiego – park o powierzchni około 3,5 ha, znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XVIII Nowa Huta na osiedlu Na Skarpie.
Kraków, Nowa Huta, Osiedle Centrum E 1
Muzeum PRL-u – instytucja mieszcząca się w budynku dawnego kina „Światowid” w Nowej Hucie, współprowadzona przez gminę miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomnik Solidarności "Bądź wierny, idź" – pomnik w Krakowie, w centrum Nowej Huty, po południowej stronie pl. Centralnego.
Plac Centralny – centralne miejsce Nowej Huty, w administracyjnej dzielnicy XVIII. Przeznaczony dla spacerowiczów, ale jednocześnie pełniący rolę węzła komunikacyjnego i punktu przesiadkowego.
Pomnik Wojciecha Bogusławskiego – pomnik znajdujący się w Krakowie-Nowej Hucie, w parku przy ul. Sieroszewskiego na os. Młodości, na terenie dawnej wsi Mogiła, obok klasztoru oo. cystersów. Odsłonięty w 1971 r. pomnik to wapienny głaz z granitową tablicą pamiątkową, na której widnieje napis:
Kraków, Sieroszewskiego
Park na osiedlu Młodości - park znajdujący się w Nowej Hucie, wschodniej części Krakowa, w dawnej wsi Mogiła u zbiegu ulic Sieroszewskiego i Klasztornej. Powstał około 1890 roku, stanowił zespół wraz z willą Rogozińskich i dzielił jej losy.
Aleja Jana Pawła II – aleja w Krakowie mająca swój początek kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem z ul. Janusza Meissnera, gdzie staje się przedłużeniem ul. Mogilskiej, a koniec na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową i ul. Klasztorną, której przedłużeniem staje się ul. Tadeusza Ptaszyckiego.
Kraków, Mogiła, Klasztorna 4
Kościół Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła – zabytkowy modrzewiowy kościół rzymskokatolicki znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XVIII Nowej Hucie przy ul. Klasztornej 4, w Mogile. Do 1851 roku był mogilskim kościołem parafialnym. Nadzór klerycki sprawują cystersi.
Kraków, Klasztorna 2
Willa Rogozińskich – jeden z zabytków Krakowa. Znajduje się na terenie Nowej Huty, w Dzielnicy XVIII, w dawnej wsi Mogiła przy ul. Klasztornej 2.
Park Szwedzki – park w Krakowie, w Dzielnicy XVIII Nowa Huta na osiedlu Szklane Domy o powierzchni 2,39 ha.
Kraków, os. Wandy
Cmentarz parafialny w Mogile – cmentarz w Krakowie, znajdujący się na terenie osiedla Wandy, najstarszego osiedla Nowej Huty. Jest cmentarzem parafialnym, pozostającym pod zarządem parafii św. Bartłomieja oo cystersów z pobliskiego klasztoru w Mogile.
Cmentarz wojenny nr 390 - Mogiła — austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu XI Twierdza Kraków .
Pomnik Prasy Podziemnej – pomnik znajdujący się w Krakowie przed kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy 7, w Nowej Hucie.
Kraków, Osiedle Szklane Domy 7
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka – kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Krakowie, na osiedlu Szklane Domy 7 w Nowej Hucie.
Aleja Róż – ulica w Krakowie w Dzielnicy XVIII Nowa Huta mająca początek przy Placu Centralnym, a koniec na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową (przy Kościele Matki Bożej Pocieszenia).
Kraków, Osiedle Słoneczne 16
Dzieje Nowej Huty – muzeum w Krakowie, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, bada, opracowuje i udostępnia informacje o Nowej Hucie od prehistorii do współczesności; organizuje wystawy tematyczne, lekcje muzealne, wykłady i konferencje naukowe, a także przygotowuje naukowe i popularyzatorskie

Strony