Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – największy kościół w Lublinie, pełniący funkcję kościoła archikatedralnego Archidiecezji lubelskiej, jest perłą baroku na Lubelszczyźnie.
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – zbudowany jako chełmska katedra unicka, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny. Powstała w połowie XVIII wieku. Budynek o cechach późnobarokowych, typu bazylikowego.
Bazylika św. Anny w Kodniu – kościół parafialny parafii rzymskokatolickiej pw. Świętej Anny w Kodniu. Godność bazyliki mniejszej kościół posiada od 1973.
Sanktuarium matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim – rzymskokatolicki kościół w Radzyniu Podlaskim który jest świątynią Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.
Parafia Świętej Katarzyny i Świętego Floriana w Gołębiu - parafia rzymskokatolicka w Gołębiu, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Puławy. Została erygowana w 1325. Mieści się przy ulicy Folwarki. Parafię prowadzą księża archidiecezjalni.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie - bazylika mniejsza, znajdująca się na terenie rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie.
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, kościół św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, kolegiata – wybudowany w latach 1694–1769 zespół klasztorny należący do zakonu dominikanów znajdujący się w Janowie Lubelskim.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Tomaszów - Północ diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Parafia Świętego Wojciecha w Wąwolnicy - parafia rzymskokatolicka w Wąwolnicy, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Kazimierz Dolny. Została erygowana w 1325. Znajduje się przy ulicy Zamkowej.