Mariańska Górka - Atrakcje

0

Strony

Mariańska Górka (niem Spittelberg, 353 m n.p.m.) – niewielkie wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Bardzkich.
Kaplica św. Krzyża w Boguszynie – barokowa kaplica katolicka wznosząca się na wzgórzu położonym w zachodniej części Boguszyna, okalającym przez bezimienny strumyk, będący prawym dopływem Nysy Kłodzkiej. ↑ Kłodzko. Plan miasta, 1:10 000, wyd. 3, PPWK, Wrocław-Warszawa 1999.
Owcza Góra – wzniesienie o wysokości 361 m n.p.m. w Górach Bardzkich, w Sudetach Środkowych.
Dębowa Góra (422 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Gór Bardzkich. Wzniesienie położone w Sudetach Środkowych, w Górach Bardzkich, w północno-zachodniej części Grzbietu Wschodniego, na zachód od Przełęczy Bardzkiej.
Przełęcz Łaszczowa (niem. Paßkreuz, 592 m n.p.m.) – przełęcz w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Bardzkich. Przełęcz położona jest w środkowo-zachodniej części Grzbietu Wschodniego, ok. 3,0 km na południe od centrum miejscowości Bardo.
Szyndzielnia (405 m n.p.m.) – niewielkie wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w paśmie Gór Bardzkich, w Sudetach Środkowych.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku – jeden z pięciu kościołów katolickich znajdujących się w Kłodzku, ulokowany w dzielnicy Jurandów, przy ul. Szpitalnej, przy północnej granicy miasta. Wchodzi w skład Zespołu Szpitalnego.
Przełęcz Bardzka (niem. nazwa Warthapaß) – przełęcz (442 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Bardzkich. Przełęcz położona jest około 3,8 km na południowy zachód od centrum miejscowości Bardo, 0,7 km za wsią Dębowina.
Pałac w Ławicy – wybudowany z XVII w. w Ławicy.
Kostra (niem. Jachelberg) – wzniesienie o wysokości 491 m n.p.m. w Górach Bardzkich, w Sudetach Środkowych.
Pałac Goszyce (niem.: Schloß Hassitz) - nieistniejący pałac w Kłodzku, siedziba właścicieli majątku ziemskiego w Jurandowie.
Kłapacz (niem. Klapperberg, 575, 573 m n.p.m.) – wzniesienie o dwóch wierzchołkach, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Bardzkich.
Fort Owcza Góra – oddalony fort pomocniczy Twierdzy Kłodzko będący systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Fort położony jest w południowo-zachodniej Polsce, w północno-wschodniej części Kłodzka nad prawym brzegiem Nysy Kłodzkiej, na południowo-zachodnim zboczu Owczej Góry.
Kłodzko, Waleriana Łukasińskiego 36
Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha – jeden z pięciu kościołów znajdujących się w Kłodzku, ulokowany w dzielnicy Przedmieście Ząbkowickie, przy ul. Waleriana Łukasińskiego 36, na wysokiej skarpie lewego brzegu Nysy Kłodzkiej. Świątynia ma status kościoła filialnego parafii Wniebowzięcia NMP.
Kłodzko, Waleriana Łukasińskiego 36
Klasztor Klarysek w Kłodzku - barokowy budynek wniesiony przez bernardynów w roku 1665 obok kościoła św. Jerzego i św. Wojciecha. Klasztor położony jest przy ul. Łukasińskiego 34 i obecnie przebywają w nim klaryski.
Obszerna (niem. Űberschaarberg) – wzniesienie o wysokości 573 m n.p.m. w Górach Bardzkich, w Sudetach Środkowych.
Kłodzko, Łukasińskiego 26-30
Zespół magazynów koszarowych w Kłodzku – wybudowane w latach 1748 - 1751 pruskie budynki magazynowo koszarowe.
Forteczna Góra lub Zamkowa Góra - wzniesienie o wysokości 369 m n.p.m. w Kotlinie Kłodzkiej w Sudetach Środkowych. Wzniesienie, położone w Kotlinie kłodzkiej na obszarze miasta Kłodzka. Wznosi się około 0,3 km, na północny zachód od rynku .

Strony