Młyn wodny

0

Młyn wodny w Bogucinie – zabytkowy młyn wodny, znajdujący się przy gospodarstwie rybackim "Bogucin" na ul. Zielonej w Bogucinie. Młyn ten prawdopodobnie został zbudowany na początku XIX wieku. W późniejszych czasach został on przebudowany - dobudowano wyższe kondygnacje (inny rodzaj cegieł).

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego podaje, że znajdował się tu folwark z młynem o powierzchni 397mórg. Stanowił on własność piekarza Chwałkowskiego z Poznania. Około roku 1884 folwark należał natomiast do R.Chłapowskiego z Poznania. Folwark Chłapowskiego zajmował wtenczas obszar 101,36ha. W roku 1918 majątek o powierzchni 94ha wraz z parkiem i budynkami nabywa Stanisław Krokowski. Na zapleczu młyna stawia murowane budynki gospodarcze, tzn. stodołę, oborę. W latach późniejszych właściciel gospodaruje wspólnie z synem Tadeuszem Krokowski, który ostatecznie w 1937 roku otrzymuje od ojca pełnomocnictwo na zarządzanie majątkiem. W tym czasie młyn pełni ważną rolę w życiu gospodarczym rejonu, gdyż świadczy usługi dla okolicznych wsi i majątków w promieniu około 25km i w związku z tym właściciel stara się utrzymać go w dobrym stanie technicznym. W 1935 roku następuje remont młyna, przebudowa na turbinę wodną, zakup nowych urządzeń młyńskich oraz elektryfikacja budynków. Z początkiem wieku XX majątek został rozparcelowany i znalazł się w rękach niemieckich. Młyn był użytkowany do lat 50. XX wieku, a w latach 80. urządzenia młyna zostały zdemontowane, podczas generalnego remontu, który nie został dokończony. W okresie powojennym młyn został upaństwowiony, a później użytkowany przez Fabrykę Samochodów Rolnych "Tarpan" w Antoninku. W tych czasach mieściła się tu stylowa kawiarnia i klub fabryczny. Od 1985 roku właścicielem jest Gospodarstwo Rybackie Skarbu Państwa, a od 1991 roku gospodarstwo jest w zarządzaniu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Poznaniu. Obiekt jest chroniony pod względem konserwatorskim wpisem do rejestru zabytków 1997/A z 1985 r. Młyn jest dwukondygnacyjny, duży kubaturowo. Obiekt ten posiada dwuspadowy dach o niewielkim stopniu nachylenia połaci. Elewacja frontowa budynku skierowana jest w stronę rzeki i stawów.

  1. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie (pol.). 31 grudnia 2014; 28 dni temu.
Czytaj dalej

Młyn wodny w Bogucinie – zabytkowy młyn wodny, znajdujący się przy gospodarstwie rybackim "Bogucin" na ul. Zielonej w Bogucinie. Młyn ten prawdopodobnie został zbudowany na początku XIX wieku. W późniejszych czasach został on przebudowany - dobudowano wyższe kondygnacje (inny rodzaj cegieł). Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego podaje, że znajdował się tu folwark z młynem o powierzchni 397mórg. Stanowił on własność piekarza Chwałkowskiego z Poznania. Około roku 1884 folwark należał natomiast do R.Chłapowskiego z Poznania. Folwark Chłapowskiego zajmował wtenczas obszar 101,36ha. W roku 1918 majątek o powierzchni 94ha wraz z parkiem i budynkami nabywa Stanisław Krokowski. Na zapleczu młyna stawia murowane budynki gospodarcze, tzn. stodołę, oborę. W latach późniejszych właściciel gospodaruje wspólnie z synem Tadeuszem Krokowski, który ostatecznie w 1937 roku otrzymuje od ojca pełnomocnictwo na zarządzanie majątkiem. W tym czasie młyn pełni ważną rolę w życiu gospodarczym rejonu, gdyż świadczy usługi dla okolicznych wsi i majątków w promieniu około 25km i w związku z tym właściciel stara się utrzymać go w dobrym stanie technicznym. W 1935 roku następuje remont młyna, przebudowa na turbinę wodną, zakup nowych urządzeń młyńskich oraz elektryfikacja budynków. Z początkiem wieku XX majątek został rozparcelowany i znalazł się w rękach niemieckich. Młyn był użytkowany do lat 50. XX wieku, a w latach 80. urządzenia młyna zostały zdemontowane, podczas generalnego remontu, który nie został dokończony. W okresie powojennym młyn został upaństwowiony, a później użytkowany przez Fabrykę Samochodów Rolnych "Tarpan" w Antoninku. W tych czasach mieściła się tu stylowa kawiarnia i klub fabryczny. Od 1985 roku właścicielem jest Gospodarstwo Rybackie Skarbu Państwa, a od 1991 roku gospodarstwo jest w zarządzaniu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Poznaniu. Obiekt jest chroniony pod względem konserwatorskim wpisem do rejestru zabytków 1997/A z 1985 r. Młyn jest dwukondygnacyjny, duży kubaturowo. Obiekt ten posiada dwuspadowy dach o niewielkim stopniu nachylenia połaci. Elewacja frontowa budynku skierowana jest w stronę rzeki i stawów.


Młyn wodny - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.