Muzeum Kinematografii w Łodzi - Technika

Strony

Łódź, Henryka Sienkiewicza 72
Fabryka Józefa Balle przy ul. Sienkiewicza 72 w Łodzi
Łódź, Targowa 1/3
Elektrownia przy ul Targowej w Łodzi (EC1) – pierwsza łódzka elektrownia, uruchomiona w 1907 roku przy ul Targowej. Działała do 2005 roku. Aktualnie (2013) zespół budynków dawnej EC1 jest poddawany rewitalizacji, z celem przekształcenia go w centrum naukowo-kulturalne.
Łódź Fabryczna – dworzec kolejowy i stacja czołowa w Łodzi na linii do Koluszek, powstała z inicjatywy przemysłowca Karola Scheiblera w 1866 r. Według klasyfikacji PKP, przed zamknięciem ze względu na przebudowę, miał kategorię B. Znajduje się w centrum Łodzi.
Łódź, Piotrkowska 242/250
Fabryka Markusa Silbersteina przy Piotrkowskiej 242/250 w Łodzi Zakład został wzniesiony w 1896 roku według projektu Adolfa Zeligsona, absolwenta Wyższej Szkoły Rzemieślniczej w Łodzi oraz petersburskiego Instytutu Inżynierów Cywilnych.
Łódź, Tymienieckiego 5
Bielnik Kopischa – najstarszy zachowany obiekt fabryczny w Łodzi, zwyczajowa choć nieprawidłowa nazwa budynku przemysłowo-mieszkalnego należącego do Tytusa Kopischa
Łódź, Wólczańska 83
Fabryka Ernesta Wevera – fabryka przy ulicy Wólczańskiej 83 (róg Kopernika) w Łodzi
Łódź, Jana Kilińskiego 222
Fabryka Adama Ossera – zabytkowy budynek położony przy ul. Jana Kilińskiego 222 w Łodzi.
Łódź, Al. Kościuszki 35
Fabryka Wilhelma Lürkensa przy Alei Kościuszki 35 w Łodzi
Łódź, Żeromskiego
W 1906 roku Karol Rajmund Eisert został jedynym właścicielem terenu. Kiedy otrzymał pożyczkę z Towarzystwa Kredytowego, rozpoczął rozbudowę i modernizację firmy.
Łódź, Piotrkowska 282
Biała Fabryka to nazwa budynku Ludwika Geyera przy ulicy Piotrkowskiej 282 w Łodzi.
Łódź, Profesora Bohdana Stefanowskiego 17
Łódź, Rewolucji 1905 roku 69
Fabryka Pereca Marguliesa i Dawida Wolmana przy ul. Rewolucji 69 w Łodzi.
Łódź, Stanisława Przybyszewskiego 12
Budynek dawnej fabryki Rassalskich – fabryka powstała w 1926 roku. Jej właścicielem był Ignacy Rassalski. Zajmował się produkcją lin i powrozów wykorzystywanych w transporcie i przemyśle. Fabryka w ówczesnych latach należała do największych w kraju.

Strony