Nowy Rynek - Atrakcje

0

Strony

Koło, Nowy Rynek
Nowy Rynek w Kole – drugi centralny plac miasta o wymiarach 110 i 85 metrów. W jego centrum usytuowany jest pomnik w miejscu dawnej żydowskiej synagogi. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Grodzka 2
Dom przy ul. Grodzkiej 2 w Kole – budynek wybudowany w połowie XIX wieku. Nie posiada wyraźnych cech stylowych. Położony jest na terenie osiedla Stare Miasto. 14 października 1998 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Stary Rynek 1
Ratusz w Kole – ratusz miejski w Kole w woj. wielkopolskim jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w I połowie XVI wieku. 17 stycznia 1953 r. budowla została wpisana do wielkopolskiego rejestru zabytków.
Koło, Żelazna 4
Spichlerz zbożowy w Kole - jedyny zachowany do naszych czasów pruski magazyn w mieście. Pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Położony jest nad rzeką Wartą, na terenie osiedla Stare Miasto. 22 września 1950 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Stary Rynek
Stary Rynek w Kole – najstarszy, centralny plac miasta o wymiarach 75 i 100 metrów. W jego centrum usytuowany jest ratusz z XVI wieku. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Stary Rynek 26
Dom przy Starym Rynku 26 w Kole – tynkowany budynek o ciekawej architekturze. Pochodzi z 1887 r. Położony naprzeciwko ratusza miejskiego, na terenie osiedla Stare Miasto. 17 lutego 1992 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Michała Kajki 50
Muzeum Technik Ceramicznych w Kole – jedyna tego typu jednostka muzealna w Polsce. Założona w 1975 r. Oprócz wystaw dotyczących ceramiki prezentuje też ekspozycje na temat historii miasta i inne. Siedziba mieści na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Kościelna 18
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole – świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się na terenie osiedla Stare Miasto. Najstarszy kościół w mieście, wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku. Z racji wieku oraz znaczenia nazywany kościołem farnym.
Koło, Adama Mickiewicza 12
Gmach Urzędu Miasta w Kole – nietynkowany, dwukondygnacyjny budynek w Kole. Pochodzi z II połowy XIX wieku. Położony pomiędzy kościołami, na terenie osiedla Stare Miasto. 7 maja 1991 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Koło, Sienkiewicza 5
Kościół Opatrzności Bożej w Kole – jedyna kolska świątynia wyznania ewangelicko-augsburskiego. Wybudowany został w latach 80. XIX wieku z inicjatywy ks. Ludwika Teichmanna. Ulokowany jest na osiedlu Przedmieście Warszawskie, w pobliżu Mostu Warszawskiego.
Koło, Mickiewicza 27
Willa “Sejmik” w Kole – późnoklasycystyczny budynek z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie siedziba internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Położona jest na terenie osiedla Stare Miasto. 7 maja 1991 roku została wpisana do rejestru zabytków.
Koło, Henryka Sienkiewicza 7
Dom przy Sienkiewicza 7 w Kole – zabytkowy budynek o ciekawej architekturze. Pochodzi z 1912 r. Położony na terenie osiedla Warszawskiego. 21 grudnia 1998 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Zielona 5
Fabryka fajansu w Kole – zakład produkcyjny założony w 1842 r. przez Józefa Freudenreicha. Czynny jest nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Położony pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Zieloną, na terenie osiedla Warszawskiego.
Pomnik “Bojownikom o wolność i niepodległość” w Kole – pomnik usytuowany nad zalewem Warty, upamiętniający ofiary walk o niepodległość. Położony jest na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Juliusza Słowackiego
Cmentarz żydowski w Kole – niezachowany do naszych czasów, z tradycją sięgającą kilku wieków wstecz. Znajdował się między ulicą 3 Maja a rzeką Wartą, na terenie osiedla Płaszczyzna. Teraz to teren ogrodzony – z tyłu Miejskiego Domu Kultury, aż do ulicy Słowackiego i Placu Narutowicza.
Koło, Józefa Poniatowskiego 11
Cmentarz rzymskokatolicki w Kole – największa nekropolia miasta. Swoją historią sięga drugiej połowy XIX wieku. Na cmentarzu znajduje się neogotycka kaplica Przemienienia Pańskiego. Położony jest na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie.
Kaplica Przemienienia Pańskiego w Kole - neogotycka świątynia położona na cmentarzu rzymskokatolickim. Wybudowana została na początku XX wieku. Znajduje się na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie. 7 maja 1991 r. została wpisana do rejestru zabytków.

Strony