Ostrów Wielkopolski - Zabytki architektury

Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim – XIX wieczny budynek położony w rynku w Ostrowie Wielkopolskim, dawna siedziba władz miejskich. Trzeci ratusz w historii miasta.
Ostrów Wielkopolski, Królowej Jadwigi 7
Kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy w Ostrowie Wielkopolskim, tzw. Mały Kościółek, umiejscowiony w Śródmieściu, przy ulicy Królowej Jadwigi. Najstarszy zachowany w całości budynek w mieście.
Ostrów Wielkopolski, Kardynała Mieczysława Ledóchowskiego 2
Konkatedra św. Stanisława Biskupa Męczennika - zwana farą, druga (po katedrze w Sosnowcu) pośród katedr i konkatedr polskich, wybudowana w stylu neoromańskim. Położona w Śródmieściu, przy pl. Stefana Rowińskiego, otoczona kompleksem zabytkowych budynków parafii.
Nowa synagoga w Ostrowie Wielkopolskim – synagoga ulokowana w Śródmieściu Ostrowa Wielkopolskiego, przy ulicy Raszkowskiej 21, na północnym skraju dawnej dzielnicy żydowskiej.
I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim – najstarsza szkoła średnia w Ostrowie Wielkopolskim i trzecia polska na terenach zaboru pruskiego. Jej historia sięga roku 1845.
Ostrów Wielkopolski, Plac Stefana Rowińskiego 2
Kasa Pożyczkowa Miasta Ostrowa - położony przy placu Stefana Rowińskiego budynek o jednym z najbogatszych w Ostrowie Wielkopolskim wystrojów elewacji.
Ostrów Wielkopolski, kardynała Ledóchowskiego 4
Ostrów Wielkopolski, kardynała Ledóchowskiego 6
Ostrów Wielkopolski, kardynała Ledóchowskiego 2