Pałac Czartoryskich - Atrakcje

0

Strony

Pałac Czartoryskich – znajduje się we wschodnim narożniku Placu Litewskiego w Lublinie. Został wybudowany w stylu barokowym w drugiej połowie XVII wieku, według projektu Tylmana z Gameren. Jest to średniej wielkości gmach z wmurowanymi w fasadę krużgankami i przepięknym portykiem nad wejściem.
Pałac Lubomirskich lub Poradziwiłłowski – pałac w Lublinie wystawiony w stylu barokowym, następnie przebudowany w stylu klasycystycznym. Budowla sięga swoją historią XVI wieku, a obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z 1829 roku.
Lublin, Stare Miasto, Stanisława Staszica 3
Pałac Potockich – pałac w Lublinie wzniesiony pomiędzy latami 1719 a 1734 dla Jerzego Potockiego. W 1790 roku pałac przeszedł w ręce skarbu państwa, obecnie jest własnością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Lublin, Krakowskie Przedmieście 29
Lublin, Pl. Litewski
Pomnik Unii Lubelskiej – pomnik na placu Litewskim w Lublinie, wystawiony według koncepcji Stanisława Staszica, projektu Feliksa Bentkowskiego i Pawła Malińskiego, odsłonięty 26 sierpnia 1826 roku.
Lublin, Krakowskie Przedmieście 25 / Staszica 1
Lublin, Krakowskie Przedmieście 38 / Kapucyńska 2
Lublin, Krakowskie Przedmieście 42
Lublin, pl. Litewski
Plac Litewski – plac w Lublinie, powstały w latach 20. XIX wieku w celu urządzania parad wojskowych. Od jego pierwotnego przeznaczenia pochodzi jego dawna nazwa – plac Musztry.
Lublin, Krakowskie Przedmieście 42
Telefon: +48815323263
Kościół i klasztor kapucynów w Lublinie jest chronologicznie czwartą fundacją kapucyńską w Polsce. Wybudowano go w latach 1726-1733 z fundacji byłego marszałka wielkiego litewskiego, księcia Pawła Karola Sanguszki i jego żony Marianny z Lubomirskich.
Lublin, Zielona 3
Telefon: +48 81 5347465
Kościół św. Jozafata w Lublinie to dawna cerkiew zbudowana przez kupców greckich w 1786 roku po uzyskaniu przywileju od Stanisława Augusta Poniatowskiego. Należała wówczas do prawosławnego patriarchatu w Konstantynopolu. W drugiej połowie XIX wieku świątynię przejęła Rosyjska Cerkiew Prawosławna.
Lublin, Stanisława Staszica 16A
Kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie – kościół rektoralny należący dawniej do zakonu karmelitanek bosych, obecnie do szarytek. ↑ Krzysztof Deszczak: Lublin – Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (pol.). Polskie Wirtualne Centrum Organowe, 2007-10-5. .
Lublin, Stare Miasto, Plac Litewski 5
Pałac Gubernialny - wykonany według projektu Juliana Ankiewicza. Jest to budynek w stylu neoklasycystycznym i jest połączony z Pałacem Radziwiłłowskim galerią. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców Lublina.

Strony