Park im. Stanisława Moniuszki w Łodzi - Atrakcje

0

Strony

Łódź, Składowa
Park im. Stanisława Moniuszki w Łodzi (dawniej Park Kolejowy lub też Ogród Kolejowy; w języku jidysz nazywany Koligurtn) – park znajduje się w obrębie ulic o nazwach: Składowa, Kilińskiego, Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej. Utworzony w 1874 roku, powierzchnia całkowita 2,3 ha.
Pomnik-popiersie Stanisława Moniuszki ufundowany przez mieszkańców w 1963 roku. Monument znajduje się w Parku im St. Moniuszki w Łodzi. Autorami rzeźby są Elwira i Jerzy Mazurczyk.
Łódź, Kilińskiego 54
Sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi – sobór prawosławny, katedra diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba miejscowej parafii (w dekanacie Łódź). Mieści się przy ulicy Jana Kilińskiego 54.
Łódź, Narutowicza 48
Willa Gustawa Schreera przy ul. Narutowicza 48 w Łodzi
Łódź, Grzegorza Piramowicza 12
Cerkiew pod wezwaniem św. Olgi w Łodzi – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, w dekanacie Łódź diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia znajduje się się przy ulicy Grzegorza Piramowicza 12.
Łódź, Narutowicza 38
Hotel Polonia Palast ** – hotel w Łodzi położony przy ulicy Narutowicza 38.
Łódź, Kilińskiego 59-63
Hotel Centrum – *** hotel zlokalizowany w Łodzi przy ul. Kilińskiego 59-63. Hotel Centrum z kasynem zlokalizowany w samym centrum miasta niedaleko ul. Piotrkowskiej. Posiada 188 pokoi, 7 sal konferencyjnych, restaurację i kasyno.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – odsłonięty w 1997 roku pomnik Józefa Piłsudskiego w Łodzi, znajdujący się u zbiegu ulic Kilińskiego i Traugutta. Pomnik ustawiony jest na wyłożonym kostką skwerze im. Związku Strzeleckiego „Strzelec”, nieopodal Łódzkiego Domu Kultury.
Ulica Piramowicza niedługa, bo niespełna 230 metrowa ulica w ścisłym centrum Łodzi Śródmiejska ulica, znana przed 1915 r. początkowo jako Olgińska i Olgi, a od roku 1915 – Olgastrasse. W latach 1918-1920 funkcjonowała pod nazwą Olgińska. Posługiwano się również przekręconą nazwą Ogińska.
Łódź Fabryczna – dworzec kolejowy i stacja czołowa w Łodzi na linii do Koluszek, powstała z inicjatywy przemysłowca Karola Scheiblera w 1866 r. Według klasyfikacji PKP, przed zamknięciem ze względu na przebudowę, miał kategorię B. Znajduje się w centrum Łodzi.
Ulica Jana Kilińskiego w Łodzi – ulica o długości około 6 kilometrów, biegnąca południkowo od skrzyżowania ul. Północnej z ul. Franciszkańską (Stare Miasto) do ul. Śląskiej (Chojny).
Łódź, Narutowicza 60
Collegium Anatomicum w Łodzi — budynek przy ul. prez. G. Narutowicza nr 60, zajmowany obecnie przez Uniwersytet Medyczny, a pierwotnie pełniący funkcję Przytułku dla Starców i Kalek Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności.
Łódź, Henryka Sienkiewicza 6
Kamienica Abrahama Dudaka przy ul. Sienkiewicza 6 (dawniej Dzika, Mikołajewska) w Łodzi
Łódź, Jaracza 45
Pałac Arnolda Stillera – zabytkowy łódzki pałac położony przy ul. Stefana Jaracza 45.
Ulica Traugutta w Łodzi – ulica w Łodzi o długości około 560 metrów, łącząca ulicę Piotrkowską z Kilińskiego blisko dworca Łódź Fabryczna w łódzkiej dzielnicy Śródmieście.

Strony