Plac Grunwaldzki w Katowicach - Architektura

0

Strony

Plac Grunwaldzki w Katowicach – plac znajdujący się w katowickiej dzielnicy Koszutka, w północnej części miasta. Usytuowany jest pomiędzy ulicą Sokolską, ulicą Gustawa Morcinka i ulicą Władysława Broniewskiego.
Pomnik „Rodzina” w Katowicach (także jako Pomnik Rodziny) − pomnik w katowickiej dzielnicy Koszutka, zlokalizowany na placu Grunwaldzkim, przy skrzyżowaniu ul. Sokolskiej i ul. Gustawa Morcinka.
Plac Gwarków w Katowicach − jest to plac położony na granicy dwóch katowickich dzielnic: Koszutki i Śródmieścia, przy skrzyżowaniu alei Wojciecha Korfantego i ulicy Katowickiej. Swą nazwę wziął od dawnego określenia górników.
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego 35
Spodek – hala widowiskowo-sportowa w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 35. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe „Spodek” i należy do miasta Katowice.
Katowice, Chorzowska 50
Biurowiec Chorzowska 50 – biurowiec klasy A, położony w Katowicach przy ul. Chorzowskiej 50.
Haperowiec (właściwie HaPeeRowiec) − wieżowiec położony w Katowicach przy ul. Sokolskiej 33, przez mieszkańców GOP potocznie zwany "Żyletą". Nazwa wzięła się od Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego, które zbudowało budynek.
Katowice, Aleja Walentego Roździeńskiego 1
Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach − wieżowiec położony w Katowicach przy al. Roździeńskiego 1, obok Spodka i ronda gen. Jerzego Ziętka, wybudowany na siedzibę ówczesnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (DOKP). Obecnie właścicielem jest spółka TDJ Estate.
Katowice, al. W. Korfantego 16-32
Superjednostka − jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce, usytuowany w centrum Katowic, przy alei Wojciecha Korfantego w pobliżu ronda gen. Jerzego Ziętka.
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego 114
Pałac Ślubów w Katowicach − nieistniejący budynek, który był zlokalizowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy alei Wojciecha Korfantego 14.
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach (śl. Dynkmal Ślůnskich Powstańcůw) − pomnik upamiętniający trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim, mające na celu wywalczenie powrotu Śląska do Polski. Znajduje się w pobliżu katowickiego ronda gen.
Pomnik generała Jerzego Ziętka w Katowicach – odsłonięto 19 listopada 2005, w przeddzień 20. rocznicy śmierci byłego wojewody generała Jerzego Ziętka, Jorga, przy katowickim rondzie.
Katowice, A. Mickiewicza 29
Stalexport – ukończone odpowiednio w 1981 i 1982 roku dwa połączone ze sobą (u podstawy) wieżowce (Stalexport 1 oraz Stalexport 2), mieszczące się w Katowicach przy ulicy A. Mickiewicza 29. Zaprojektowane przez jugosłowiańskiego architekta Georga Gruićicia w końcu lat 70 XX wieku.
Katowice, Uniwersytecka 13
Altus (od łac. altus - wysoki; dawniej Uni Centrum, Business Center 2000) − najwyższy wieżowiec w Katowicach. Znajduje się w przy ulicy Uniwersyteckiej 13, naprzeciwko Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Został zbudowany w latach 2001−2003 przez firmę Mostostal Zabrze Holding SA.
Ulica Adama Mickiewicza w Katowicach − jedna z najważniejszych ulic w katowickim Śródmieściu, z zabudową pochodzącą z XIX wieku.
Plac Synagogi w Katowicach − jeden z placów w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy skrzyżowaniu ulicy Adama Mickiewicza, ulicy Piotra Skargi i ulicy Stawowej.
Plac Tiele-Wincklerów w Katowicach (niem. Tiele-Winkler Platz, Tiele-Winckler Platz, Thiele-Winckler Platz) − nieistniejący plac, który znajdował się w katowickim Śródmieściu, pomiędzy budynkiem obecnego III LO im. A. Mickiewicza a dawną Synagogą Wielką.
Pomnik Harcerzy Września − odsłonięty 4 listopada 1983 pomnik upamiętniający męczeńską śmierć śląskich harcerzy, którzy we wrześniu 1939 stawili opór wkraczającym do Katowic żołnierzom i bojówkarzom niemieckim oraz innym pomordowanym w czasie okupacji hitlerowskiej.

Strony