Podkarpackie - Macewy

Strony

Dukla, Tadeusza Kościuszki
Cmentarz żydowski w Dukli − to cmentarz społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Duklę i okoliczne miejscowości podlegające dukielskiemu kahałowi. Jest położony w południowej części miasta przy ulicy Tadeusza Kościuszki. Składa się z dwóch części.
Tarnobrzeg, Henryka Sienkiewicza
Nowy Cmentarz żydowski w Tarnobrzegu (róg ul. Dąbrowskiej i ul. Sienkiewicza) – został założony w 1930 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na powierzchni 0,8 ha zachowały się zaledwie 4 nagrobki. Teren jest uporządkowany i ogrodzony.
Stary cmentarz żydowski w Tyczynie – został założony w XVI wieku i zajmuje powierzchnię 1,3 ha na której - wskutek dewastacji z okresu III Rzeszy - zachowały się jedynie cztery nagrobki. Zachowały się również fragmenty ogrodzenia.
Cmentarz żydowski w Ulanowie – został założony około 1700 roku i zajmuje powierzchnię 1 ha na której zachowało się około stu pięćdziesięciu nagrobków spośród których najstarszy pochodzi z 1825 roku i kryje szczątki Aarona Josefa. Napisy są w języku hebrajskim i polskim.
Sokołów Małopolski, Leopolda Okulickiego
Nowy cmentarz żydowski w Sokołowie Małopolskim – został założony w 1880 roku i znajduje się przy obecnej ul. Okulickiego. Do naszych czasów na powierzchni 0,5 ha zachowało się ponad dwieście macew z przełomu XIX i XX wieku.
Brzozów, Stanisława Cegłowskiego
Cmentarz żydowski w Brzozowie – kirkut, założony w I poł. XIX wieku. Mieści się przy ulicy Cegłowskiego i ma powierzchnię 0,36 ha. Podczas okupacji teren kirkutu był miejscem egzekucji brzozowskich Żydów dokonywanych przez nazistów. Hitlerowcy również zdewastowali kirkut.
Sanok, Kiczury / Głogowa
Nowy cmentarz żydowski w Sanoku – położony jest w dzielnicy Śródmieście w obrębie ulic Kiczury i Głogowej. Jest to jeden z dwóch, obok starego cmentarza żydowskiego, cmentarz żydowski w tym mieście.
Jasło, Floriańska 38
Cmentarz żydowski w Jaśle – cmentarz żydowski w Jaśle przy ul. Floriańskiej (sąsiadujący z domem nr 38).
Cmentarz żydowski w Sieniawie – został założony w II połowie XVII wieku i zajmuje powierzchnię 0,9 ha na której zachowało się około siedmiuset nagrobków z napisami w języku hebrajskim spośród których najstarszy pochodzi z 1686 roku.
Cmentarz żydowski w Rybotyczach – został założony przed 1881 rokiem. Do naszych czasów zachowało się kilkadziesiąt macew z przełomu XIX i XX wieku. Cmentarz ma powierzchnię 2 ha.
Cmentarz żydowski w Ustrzykach Dolnych – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Ustrzyki Dolne i okoliczne miejscowości oraz podlegającej ustrzyckiemu kahałowi. Powstał przypuszczalnie w XVIII wieku. Znajduje się w południowej części miasta.
Cmentarz żydowski w Kolbuszowej – powstał w 1830 (według innych źródeł w 1736) roku i był czynny do II wojny światowej.
Lubaczów, Kościuszki
Cmentarz żydowski w Lubaczowie – został założony w pierwszej ćwierci XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 ha (pierwotnie 0,71 ha), na której zachowało się 1665 nagrobków (z czego 35 z XVIII wieku).
Cmentarz żydowski w Jodłowej – został założony w XIX wieku, przetrwał szczęśliwie okres II wojny światowej, ale uległ znacznej dewastacji w okresie PRL, kiedy to okoliczna ludność wykorzystywała nagrobki do prac budowlanych. Do naszych czasów zachowało się jedynie kilka stojących nagrobków.
Rymanów, Grunwaldzka
Cmentarz żydowski w Rymanowie – został założony w drugiej połowie XVI wieku i zajmuje powierzchnię 2,64 ha, na której zachowało się około dwustu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1827 roku.
Cmentarz żydowski w Lutowiskach – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Lutowiska i okoliczne miejscowości podlegające lutowiskiemu kahałowi. Powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Znajduje się we wschodniej części wsi.
Stary cmentarz żydowski we Frysztaku – został założony najprawdopodobniej w XVII wieku i znajduje się przy obecnej ul. Parkowej, na południe od rynku.
Cmentarz żydowski w Nowym Żmigrodzie – został założony na początku XVI wieku i zajmuje powierzchnię 2 ha. Cmentarz został zniszczony podczas II wojny światowej. Zachowało się około 250 nagrobków z czego około 100 jest w dobrym stanie. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1742 roku.
Mielec, Jadernych
Stary cmentarz żydowski w Mielcu – został założony w XVII wieku i znajdował się przy obecnej ul. Jadernych. Uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, następnie na części terenu pocmentarnego wzniesiono budynek będący wówczas siedzibą poczty. W latach 90.
Nowy cmentarz żydowski we Frysztaku określany również niekiedy jako Cmentarz żydowski w Gliniku Dolnym – kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Frysztak. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał. Zajmuje powierzchnię 0,3 ha. Zachowało się na nim kilka nagrobków.

Strony