Pogórze Izerskie - Atrakcje

Strony

Ratusz w Lubaniu – budowla wzniesiona w lach 1539-1543 w stylu renesansowym; po pożarach przebudowana w latach 1764-1783, obecnie Muzeum Regionalne, Miejska Biblioteka Publiczna, Sala Rajców i pałac ślubów; portale z XV wieku; sklepienie późnogotyckie i Sala Królewska z portretami Wettynów.
Ratusz w Lwówku Śląskim - lwówecki ratusz to budowla gotycko-renesansowa. Budynek wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta. Posiada dwie kondygnacje. Jest podpiwniczony wysokimi piwnicami. Dach ratusza jest dwuspadowy i stromy, posiada liczne lukarny.
Parafia św. Mikołaja w Chmieleniu – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Lwówek Śląski w diecezji legnickiej. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Erygowana w 1705.
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim znajduje się w dekanacie lwóweckim w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Krzysztof Kiełbowicz. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana w 1217.
Lubań, Szymanowskiego 1
Parafia pw. Trójcy Świętej w Lubaniu znajduje się w dekanacie Lubańskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Jan Lombarski. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1320. Mieści się przy ulicy Szymanowskiego.
Mirsk, Kościelna 12
Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Mirsku znajduje się w dekanacie gryfowskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Zbigniew Radziwołek. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 2 stycznia 1301. Mieści się przy ulicy Kościelnej.
Parafia św. Barbary w Rębiszowie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Gryfów Śląski w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. mgr Zbigniew Pacyniak. Erygowana w 1972.
Parafia św. Michała Archanioła w Giebułtowie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Gryfów Śląski w diecezji legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Werner Macha. Erygowana w 1972.
Lwówek Śląski, Romualda Traugutta 7
Browar Lwówek - regionalny browar w Lwówku Śląskim
Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity, będący najstarszym drzewem w granicach Polski. Rośnie oparty o będący w bezpośrednim sąsiedztwie dom nr 293 we wsi Henryków Lubański niedaleko Lubania (Dolny Śląsk).Jego wiek szacuje się na około 1262 lata (w roku 2012).
Zaręba, Bazaltowa 6
Pałac w Zarębie Dolnej – wybudowany w XVIII w. w Zarębie Dolnej (niem. Nieder-Lichtenau).
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Uboczu – rzymskokatolicki kościół we wsi Ubocze.

Strony