Polska - Jaskinie

Strony

Jaskinia Juhaska, dawniej zwana Grotą Juhaską – jaskinia pod Giewontem w Tatrach Zachodnich.
Jaskinia Wielka Śnieżna – najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr – 23 723 m długości i 824 m deniwelacji. Otwory jaskini znajdują się w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Małej Łąki i Doliny Litworowej (część Doliny Miętusiej).
Jaskinia Chata Pustelnika – jaskinia o długości 25 m (znana też pod nazwą Jaskinia Zamieszkała Duża) położona na terenie w Ojcowskiego Parku Narodowego na zboczu Doliny Prądnika w skale Sukiennice.
Mysiorowa Dziura - jaskinia szczelinowa powstała w skałach piaskowca. Położona w miejscowości Zagórze, na zboczu góry Kurczyna. W jaskini nie ma sztucznego oświetlenia.
Jaskinia Kalacka, dawniej zwana także Wyżnią Kalacką Jaskinią – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w Dolinie Bystrej. Razem z Jaskinią Bystrej i Dudnicą stanowi część systemu odwadniającego masyw Giewontu.
Jaskinia Gorenicka – jaskinia na zalesionym obszarze Wyżynie Olkuskiej na południe od wsi Gorenice, Góry Kominki i Góry Kamionka na granicy gminy Olkusz z gminą Krzeszowice i na północny zachód od Doliny Eliaszówki w województwie małopolskim. długość: 55 m głębokość: 7 m
Jaskinia Szachownica znajduje się na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, w granicach rezerwatu przyrody Szachownica i położony jest na Krzemiennej Górze - niewielkim wapiennym, porośniętym buczyną wzgórzu.
Ptasia Studnia – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w Dolinie Miętusiej. Jest siódma pod względem długości i deniwelacji w Polsce. Jaskinia składa się z trzech, niezależnie od siebie odkrytych części:
Jaskinia Skorocicka – gipsowa jaskinia krasowa położona w pobliżu Skorocic w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody "Skorocice", 50 km na południowy wschód od Kielc. Jaskinia Skorocicka to najdłuższa jaskinia gipsowa na obszarze Polski.
Jaskinia Nietoperzowa (Jerzmanowicka, Księża, Biała) – jaskinia w Dolinie Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.
Bańdzioch Kominiarski – jaskinia po zachodniej stronie Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Jest trzecią pod względem głębokości jaskinią Polski. Łączna długość jej korytarzy wynosi 9550 m, a deniwelacja 562 m (−546 m, +16 m).
Jaskinia Niespodzianka – jaskinia o długości 90 metrów w wapiennej Górze Zelce (Jura Wieluńska). Odkryta w 1963 przez Bronisława W. Wołoszyna, zinwentaryzowana przez Adama Szynkiewicza w 1971.
Jaskinia Zbójecka – jaskinia w wąwozie Dule w Górach Świętokrzyskich w okolicach Łagowa. Ma długość 160 m. Otwór znajduje się na wysokości 312 m n.p.m., ma szerokość 3,5 i wysokość 2,7 m. Jaskinia powstała w wapieniach dewońskich w okresie pliocenu. Jest formą krasową, częściowo krasowo-zawaliskową.
Walusiowa Jama – jaskinia w polskich Pieninach. Znajduje się w ich części zwanej Pieninkami w Czerwonych Skałach w dolinie Pienińskiego Potoku poniżej przełęczy Burzana. Położony ok. 150 m powyżej Pienińskiego Potoku otwór wejściowy o szerokości 10 m i wysokości ok.
Śnieżna Studnia – jaskinia znajdująca się w Dolinie Małej Łąki w Tatrach Zachodnich. Posiada dwa otwory położone na wysokości 1748 i 1756 m n.p.m. w zboczach Małołączniaka. Jej ogólna długość to 12 200 m, a deniwelacja 763 m.
Jaskinia Stalagmitowa – jaskinia o długości 110 m i głębokości 12 m w Górze Zelce (Jura Wieluńska).
Jaskinia Za Kratą – jaskinia o głębokości 17 metrów w Górze Zelce (Jura Wieluńska).
Jaskinia Mała w Mułowej – jaskinia położona w Dolinie Mułowej w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Otwór wejściowy jaskini znajduje się na wysokości 1757 m n.p.m. Jej łączna długość to 3863 m.
Jaskinia Maszycka – jaskinia o długości 35 m położona na terenie w Ojcowskiego Parku Narodowego na zboczu Doliny Prądnika w Wąwozie Maszyckim na zachód od wsi Maszyce w powiecie krakowskim.

Strony