Polska - Żydzi

Strony

Cmentarz żydowski w Pszczynie – kirkut znajdujący się w Pszczynie, w głębi działki przy ulicy Katowickiej. Cmentarz zajmuje powierzchnię 0,6 ha, znajduje się na nim około 400 nagrobków.
Nowy Cmentarz Żydowski przy ulicy Hażlaskiej w Cieszynie jest jedną z dwóch (obok Starego Cmentarza Żydowskiego) izraelickich nekropolii w mieście.
Cmentarz żydowski w Klimontowie – kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Klimontów. Nie wiadomo dokładnie kiedy powstał, być może miało to miejsce w XVIII wieku. Ma powierzchnię 1,5 ha. Znajduje się we wschodniej części miasta. Został zniszczony podczas II wojny światowej.
Lesko, Berka Joselewicza 16
Synagoga w Lesku – główna synagoga leskiej gminy żydowskiej znajdująca się przy obecnej ulicy Berka Joselewicza 16.
Janów, Kościuszki
Cmentarz żydowski w Janowie – został założony pod koniec XVIII wieku i znajduje się przy obecnej ul. Kościuszki. Do naszych czasów przetrwały nieliczne zniszczone nagrobki. Cmentarz ma powierzchnię 1,2 ha.
Cmentarz żydowski w Staszowie "nowy" – kirkut mieści się przy ulicy Tadeusza Kościuszki. Został założony w 1819, kiedy komisarz sandomierski wydał polecenie przeniesienia cmentarza za miasto. Powierzchnia nekropoli wynosi 1,4 ha. Pierwsze pochówki na nowym cmentarzu miały miejsce w 1825 r.
Brzesko, Czarnowiejska
Nowy cmentarz żydowski w Brzesku – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej Brzesko został założony w 1846, położony jest przy ulicy Czarnowiejskiej (róg Czarnowiejskiej i Okulickiego). Liczy 1,5 ha powierzchni z ok. 300 nagrobkami (najstarszy z 1824).
Warszawa, Okopowa 49/51
Cmentarz żydowski w Warszawie – największy cmentarz żydowski w województwie mazowieckim, drugi co do wielkości w Polsce (po nowym cmentarzu w Łodzi) i jeden z największych na świecie, a znajdujące się tam nagrobki (macewy) stanowią jedne z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski
Cmentarz żydowski w Wielowsi – kirkut położony ok. 600 m od wsi Wielowsi w kierunku miejscowości Wojska, przy ul. Głównej. Cmentarz ma powierzchnię 0,3 ha. Zachowało się na nim około 200 nagrobków.
Cmentarz żydowski w Iwaniskach – kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Iwaniska. Powstał w XIX wieku. W czasie II wojny światowej został całkowicie zdewastowany i przestał istnieć, ponieważ okoliczni mieszkańcy zabrali macewy do celów użytkowych.
Łańcut, Plac Jana III Sobieskiego 16
Synagoga w Łańcucie – synagoga znajdująca się w Łańcucie przy placu Jana III Sobieskiego 16, w pobliżu zamku Lubomirskich i Potockich. Zbudowana w typie wschodnim bożnica jest jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce.
Zaklików, Świętej Anny
Cmentarz żydowski w Zaklikowie – został założony w I połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,7 ha na której zachowało się czterdzieści nagrobków oraz około dwudziestu ich fragmentów i słupy ogrodzenia. Cmentarz znajduje się przy ul. Św. Anny.
Rypin, Spokojna
Cmentarz żydowski w Rypinie – został założony w połowie XVIII wieku (według innych źródeł – w XIX w.) i znajduje się przy ulicy Spokojnej. Ma powierzchnię 0,35 ha.
Cmentarz żydowski w Wilamowicach – powstał w 1891 roku jako miejsce pochówku Żydów z pobliskiego Skoczowa. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z roku założenia nekropolii i kryje szczątki Perel Zabarski. Cmentarz ma powierzchnię 1 ha i zachowało się na nim około 20 nagrobków.
Tykocin, Kozia 2
Mała Synagoga w Tykocinie, zwana również Domem Talmudycznym – synagoga znajdująca się w Tykocinie przy ulicy Koziej 2, w sąsiedztwie Małego Rynku i Wielkiej Synagogi.
Tarnobrzeg, Henryka Sienkiewicza
Nowy Cmentarz żydowski w Tarnobrzegu (róg ul. Dąbrowskiej i ul. Sienkiewicza) – został założony w 1930 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na powierzchni 0,8 ha zachowały się zaledwie 4 nagrobki. Teren jest uporządkowany i ogrodzony.
Gliwice, Poniatowskiego 14
Dom przedpogrzebowy w Gliwicach – zabytkowy budynek z 1903 roku, autorstwa architekta Maxa Fleischera, znajdujący się w Gliwicach przy ulicy Poniatowskiego 14 (przy Nowym Cmentarzu Żydowskim, w sąsiedztwie Cmentarza Lipowego) zwany Małą Synagogą.
Nowy cmentarz żydowski w Kraśniku – kirkut ma powierzchnię 1,82 ha. Mieści się przy ulicy Szewskiej. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał, być może miało to miejsce w XIX wieku. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez nazistów. Zachowały się na nim tylko 3 macewy oraz kamienny mur.

Strony