Pomnik Rozstrzelanych w Krzesławicach - Architektura

0

Strony

Pomnik Rozstrzelanych w Krzesławicach (Pomnik Martyrologii) – pomnik znajdujący się w północnej części Krakowa, w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie na osiedlu Krzesławice przy ul. Wańkowicza.
Kraków, Melchiora Wańkowicza 25
Dworek Jana Matejki w Krzesławicach – Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce – staropolski dworek wystawiony w 1826, którego obecnym właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ulica Melchiora Wańkowicza - zabytkowa ulica położona w Krakowie, w administracyjnej dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. W przeszłości stanowiła centrum wsi Krzesławice.
Pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Krakowie – pomnik upamiętniający gen. Władysława Sikorskiego w formie popiersia na postumencie znajdujący się na osiedlu Szkolnym 37 przed siedzibą Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 w Dzielnicy XVIII Nowa Huta w Krakowie. Pomnik został odsłonięty w 1982 roku.
Aleja Solidarności – ulica w Krakowie w Dzielnicy XVIII Nowa Huta mająca początek przy Placu Centralnym, a koniec na skrzyżowaniu z ul. Ujastek (przy Centrum Administracyjnym Huty im. T. Sendzimira).
Pomnik Krzyża Nowohuckiego – pomnik znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XVIII Nowa Huta, na os. Teatralnym przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Kraków, Osiedle Teatralne 34
Teatr Ludowy – krakowski teatr, znajdujący się w Nowej Hucie na osiedlu Teatralnym 34, działający od 3 grudnia 1955 roku.
Aleja Róż – ulica w Krakowie w Dzielnicy XVIII Nowa Huta mająca początek przy Placu Centralnym, a koniec na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową (przy Kościele Matki Bożej Pocieszenia).
Pomnik Prasy Podziemnej – pomnik znajdujący się w Krakowie przed kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy 7, w Nowej Hucie.
Kraków, Bieńczyce, Obrońców Krzyża 1
Kościół Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana) – parafialny kościół rzymskokatolicki położony w Krakowie w Dzielnicy XVI Bieńczyce przy ulicy Obrońców Krzyża 1.
Pomnik Bogdana Włosika i innych ofiar stanu wojennego – pomnik znajdujący się w Krakowie-Nowej Hucie, w Dzielnicy XVI Bieńczyce, na osiedlu Przy Arce, przed blokiem nr 11. Niewielki monument postawiono na skwerku na którym zginął Bogdan Włosik.
Kraków, Grębałów
Pomnik Martyrologii – Rozstrzelanych w Grębałowie – pomnik znajdujący się w północnej części Krakowa, w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie na osiedlu Na Wzgórzach przy ul. Kocmyrzowskiej. W miejscu tym, w dniu 29 stycznia 1944 roku, Niemcy rozstrzelali 80 Polaków.
Plac Centralny – centralne miejsce Nowej Huty, w administracyjnej dzielnicy XVIII. Przeznaczony dla spacerowiczów, ale jednocześnie pełniący rolę węzła komunikacyjnego i punktu przesiadkowego.
Pomnik upamiętniający bohaterów bitwy o Monte Cassino w Krakowie – pomnik znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XVI Bieńczyce, na skwerze II Korpusu Sił Zbrojnych na Zachodzie obok ronda Kocmyrzowskiego im. Ks. Jerzego Gorzelanego.
Aleja Generała Władysława Andersa – aleja w Krakowie, powstała w 30. latach XX wieku jako polna droga łącząca wieś Mogiła z Krakowem.
Pomnik Solidarności "Bądź wierny, idź" – pomnik w Krakowie, w centrum Nowej Huty, po południowej stronie pl. Centralnego.
Aleja Jana Pawła II – aleja w Krakowie mająca swój początek kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem z ul. Janusza Meissnera, gdzie staje się przedłużeniem ul. Mogilskiej, a koniec na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową i ul. Klasztorną, której przedłużeniem staje się ul. Tadeusza Ptaszyckiego.

Strony