Popielak (856 m n.p.m.), niem. Ascherkoppe – góra w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.
Wzniesienie położone jest w środkowo-południowej części Gór Sowich, po południowo-wschodniej stronie od przełęczy Bielawska Polana, około 3,0 km na wschód od Jugowa.
Kopulasty szczyt o płaskim obszernym wierzchołku, z wyraźnym podkreśleniem zboczy, położony w środkowej części masywu sowiogórskiego.
Zbocza szczytu porastają lasy świerkowo-bukowe regla dolnego, drzewostan porastający szczytową partie wzniesienia jest poważnie zniszczony w wyniku opadów kwaśnych deszczy.
Na przełomie XIX i XX wieku, na szczycie stała drewniana wieża widokowa. Popielak jest wyraźnie niższy od sąsiadującej z nim Kalenicy czy Słonecznej, to właśnie jego walory odkryto wcześniej. W 1889 roku dzierżoniowskie Towarzystwo Sowiogórskie wybudowało na na szczycie dziesięciometrowej wysokości drewnianą konstrukcję, którą nazwano wieżą Heleny (niem. Helenen Turm). W 1914 roku postawiono drugą drewnianą wieżę, którą rozebrano w 1927 r., ze względu na zły stan techniczny. Sześć lat później, na oddalonym o około kilometr szczycie Kalenicy, postawiono stalowej konstrukcji wieżę widokową. Wieży na Kalenicy nadano imię Paula von Hindenburga.
Wzniesienie położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Sowich.
- Turystyka
Przez szczyt przechodzi czerwony szlak turystyczny
- czerwony – odcinek Szlaku Sudeckiego z Wielkiej Sowy do Srebrnej Góry i dalej.
- Ze zboczy Popielaka otwierają się rozległe widoki na: Góry Sowie, Przedgórze Sudeckie ze Ślężą oraz pasma górskie otaczające ziemię kłodzką.
|