Powiat nyski - Zabytki architektury

Strony

Zamek w Otmuchowie – budowla wzniesiona w średniowieczu, rozbudowana latach 1585–1596 w stylu renesansowym, przebudowana w XVII w. w stylu barokowym, rezydencja biskupów wrocławskich do 1810.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie – kościół filialny parafii św. Jakuba, dawniej jezuicki, stanowiący pierwszą budowlę sakralną tego zakonu na Śląsku.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie – rzymskokatolicka świątynia, uznawana za najpiękniejszy przykład nyskiego baroku. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie (pol.). 30 września 2014. . ↑ Nysa: kościół św. Piotra i Pawła
Nysa, Śródmieście, Plac Katedralny
Bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy w Nysie jest największym obiektem sakralnym w mieście i cennym zabytkiem.
Nysa, Śródmieście, Biskupa Jarosława 11
Pałac Biskupi w Nysie – okazała budowla, pełniąca w przeszłości funkcję rezydencji biskupów wrocławskich w Nysie jako stolicy będącego w ich władaniu księstwa. Reprezentacyjny pałac miejski zaliczany do czołowych dzieł śląskiej architektury barokowej. Obecnie siedziba muzeum.
Nysa, Radoszyn, Bartosza Głowackiego 12
Kościół św. Dominika w Nysie – świątynia rzymskokatolicka wchodząca w skład podominikańskiego zespołu klasztornego, stanowiąca obecnie kościół główny parafii św. Dominika. Jeden z najcenniejszych zabytków Nysy, reprezentujący śląską barokową architekturę sakralną.
Ratusz w Otmuchowie – został wybudowany w roku 1538, a wieżę dostawiono w 1604 roku. W czasach późniejszych był kilkakrotnie przebudowywany, a w latach 1973 i 1976 remontowany i restaurowany. Obecnie budowla jest siedzibą władz miejskich Otmuchowa.
Ratusz w Paczkowie – masywna budowla mieści się pośrodku Rynku. Renesansowy z około 1550 roku, mimo zasadniczej przebudowy w latach 1822 w stylu późnoklasycystycznym i 1912 zachował dawną sylwetkę. Jego wysoka (45 metrów), zwieńczona hełmem wieża jest dobrym punktem widokowym.
Parafia św. Andrzeja Apostoła w Wójcicach – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie otmuchowskim.
Nysa, Sukiennicza 2
Dom Wagi Miejskiej (niem. Waagehaus Kämmereigebäude) – zabytkowy budynek przy ulicy Sukienniczej, w bloku kamienic śródrynkowych w Nysie.
Nysa, Radoszyn, Mieczysława I
Kościół Jerozolimski pod wezwaniem Świętego Krzyża w Nysie - wybudowany na pamiątkę męki Zbawiciela, aktualnie pełni funkcję kościoła filialnego parafii św. Dominika, aczkolwiek nabożeństwa odbywają się w nim dość rzadko.
Kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce Pielgrzymkowy kościół filialny na Szwedzkiej Górce, w pobliżu Przydroża Małego, należący do parafii pod wezwaniem św. Floriana w Przydrożu Małym, w Dekanacie Biała, w Diecezji opolskiej.
Nysa, Śródmieście, Jana III Sobieskiego 2
Carolinum w Nysie – jedna z najważniejszych uczelni nowożytnego Śląska, a obecnie nazwa nawiązującego do tradycji tej szkoły Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego.
Nysa, Śródmieście, Daniela Chodowieckiego 2
Kościół ewangelicki w Nysie – dawny rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem świętej Barbary, przekazany protestantom w XIX wieku. Znajduje się w Nysie na ulicy Daniela Chodowieckiego 2.
Nysa, Plac Katedralny 1
Dzwonnica przy bazylice pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie – późnogotycka, monumentalna, czterokondygnacyjna wieża o charakterze włoskiej kampanili. Usytuowana w sąsiedztwie północno-zachodniego narożnika kościoła, w odległości około 20 metrów od niego.
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Przydrożu Wielkim Kościół filialny w Przydrożu Wielkim, należący do utworzonej w 1989 roku, parafii pod wezwaniem św. Floriana w Przydrożu Małym, w Dekanacie Biała, w Diecezji opolskiej.
Piękna Studnia w Nysie – jedna z najdawniejszych studni miejskich, nazywana tak ze względu na bogatą dekorację. Stoi w pobliżu rynku, na początku ulicy Wrocławskiej. Jest obiektem unikatowym w skali kraju, uznawanym za arcydzieło barokowej sztuki kowalskiej.
Kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela. Wzmiankowany w 1302 r. Przebudowany na przełomie XV/XVI w., z tej świątyni zachowały się być może fragmenty murów przyziemia. Obecny wzniesiony w 1780 r., spalony w czasie działań wojennych w 1945 r.

Strony